Vikipeedia:Vikipeedia koolides/Juhend õpetajale

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Õpetajale, kelle õpilased kirjutavad hindelise tööna Vikipeediasse artikleid. Küsimuste või abisoovi korral kirjuta arutelulehele!

Tegevusjuhend etappide kaupa[muuda lähteteksti]

 1. Vikipeediaga tutvumine: õpetaja tutvub Vikipeediaga, uurib, kuidas see töötab, kuidas luua ja redigeerida lehekülgi, ning loob endale kasutajakonto (kui tal seda eelnevalt pole).
 2. Ettevalmistused koolitöö andmiseks: õpetaja koostab nimekirja oma ainega seotud teemadest või artiklitest, mida on Vikipeedias tarvis luua või täiendada (vajadusel aitavad selles Vikipeedia kogukonna liikmed) ning loob Vikipeediasse õpetatava aine lehekülje oma kasutaja alamlehena, mis sisaldab ülesannete (teemade, artiklite) loetelu, ajakava/hindamise kuupäeva, hindamispõhimõtted jne. Näiteks: Kasutaja:Heaõpetaja/10b ajalugu 2010 (näiteks vaata seda kursuse lehte).
 3. Õpilastele Vikipeedia tutvustamine: õpetaja tutvustab õpilastele Vikipeediat või kutsub selleks kooli mõne vikipedisti.
 4. Õpilaste liitumine koolitööga: õpilased loovad endale kasutajakontod (kui neil neid eelnevalt pole) ning teatavad õpetajale oma kasutajanimed (kas Vikipeedias aine lehel või Vikipeedia-väliselt). Nad valivad pakutud artiklite seast meeldiva (või pakuvad ise midagi uut välja) ning teatavad oma valikust õpetajale.
  • Variant A – artikli kirjutamine oma kasutaja alamlehel: õpilased loovad oma alamlehe (nt. Kasutaja:Joosep Toots/Koolitöö) ja lisavad sellele viiva lingi aine leheküljele vastava teema järele. Alamlehte koostatakse nagu tavalist artiklit. Teistel kasutajatel on lubatud alamlehe arutelulehel näiteks õpilast aitavaid märkusi teha, kuid üldiselt töötavad õpilased alamlehtedel iseseisvalt ehk ilma teiste kaastööliste sekkumiseta. Pärast hindamist kopeeritakse paremad artiklid artiklinimeruumi või olemasolevatele artiklitele lisatakse õpilaste tehtud täiendused. Seda peaksid tegema õpilased ise aga teised kaastöölised võivad selle juures aidata. Üle ei viida selliseid artikleid, mis ei vasta Vikipeedia artikli miinimumnõuetele, ja selliseid täiendusi, mis ei muuda olemasolevat artiklit paremaks. Alamlehed võib kustutada.
  • Selle meetodi puhul on õpetajatel lihtsam loodut hinnata ning õpilastel võimalik Vikipeediaga rahulikumalt tutvust teha (kasutaja alamleht on kui liivakast, kus saab artiklikoostamist harjutada). Samuti ei lisandu artikli nimeruumi hulgaliselt kehvema kvaliteediga ja poolikuid artikleid.
  • Variant B – artiklite kirjutamine artiklite nimeruumis: õpilased asuvad valitud artiklit kirjutama/täiendama ning lisavad oma kasutajanime lingi aine leheküljele vastava teema/artikli järele. Õpilased töötavad tavalises vikikeskkonnas, ehk teised kasutajad võivad sama artiklit muuta, õpilase ebakonstruktiivseid muudatusi tühistada, arutelulehel õpilast aidata, suunavaid küsimusi esitada jne. Õpilased peaksid aktiivselt artikli arutelus osalema. Õpetaja jälgib õpilaste tööd artikli ajaloo abil.
  • Selle variandi puhul on õpilastel võimalik saada suurem koostöökogemus, kuid see eeldab õpetajalt ka suuremat tähelepanelikkust loodu suhtes ning täpsemat kaastöö jälgimist.
 5. Hindamine ja tagasiside: kindlaks määratud kuupäeval hindab õpetaja õpilaste tööd. Vajadusel abistavad selles Vikipeedia kogukonna liikmed. Õpetaja annab tagasisidet kursuse kohta nii oma õpilastele kui Vikipeediale.

Näidisajakava[muuda lähteteksti]

 • Ettevalmistused: Õpetaja tutvub Vikipeediaga, loob kasutajakonto, koostab artiklite nimekirja, loob aine lehekülje.
 • 1. nädal: Õpilastele Vikipeedia tutvustamine, kasutajakontode loomine, artiklite valimine.
 • 2. nädal: Õpilased alustavad tööd artiklitega (andmete kogumine, Vikipeediasse sisestamine).
 • 3. nädal: Õpilaste töö artiklitega.
 • 4. nädal: Hindamine. Tagasiside andmine.

Pea meeles![muuda lähteteksti]

 • Enne muudatuste tegemist veendu, et oled sisse logitud.
 • Vikipeedia põhimõtete järgimine artiklite kirjutamisel ja vormistamisel on väga tähtis, vastasel korral võidakse õpilaste töö kustutada.
 • Enne muudatuse salvestamist tuleks see üle kontrollida "Näita eelvaadet" või "Näita muudatusi" abil.