Vikipeedia:GLAM/Kalamaja kõrvad1

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Näitusest   Kalamaja kipskõrvad   Rebenevad pidukleidid   Tsaariaegse vanaisa vembud   Kalamaja 1940.–1950. aastad   Lüüriline mõtisklus “Kalamaja lapsepõlv”   Äraneetud vanatädi   Lasnamäelt Kalamajja   Muusikavaimustus 1960. aastatel   Kalju krahvi seiklused Kalma saunas ja mujalgi   Märkamisi Kalamaja tänavailt    150 aastat sõprust   Kalamaja helid muuseumiseintelt    

Aastakümneid on seisnud püsti majad, nii mõnedki neist on põlenud. Nagu siin Kalamajas nii ka mujal asumites. Aastakümneid on nende majade seinad talletanud endasse rõõmu, kurbust, viha, igatsust, muret, kirelõõma, saladusi ja kõike, mis ühe inimese ellu kuulub. Alati pole seinad ja põrandad suutnud kõike kinni hoida, sest mure või rõõm on olnud liiga suur. Teispool seina naabridki on saanud sellest osa. Nüüd on seinad hakanud kõnelema. Ka Sina saad sellest osa. Saad kuulda, mis, kus ja kuidas oli või juhtus. Ka seintel on kõrvad. Nii on!

Näitus sai innustust Kalamaja muuseumi ettevalmistustöö käigus inimestega tehtud intervjuudest, milles toodi kohaspetsiifilise nähtusena välja siinsete eluhoonete erakordselt läbikostvad seinad. Tühjas muuseumis pandi kõlama mälestuslõigud Kalamaja inimestelt ja piirkonnale iseloomulikud helid linnaruumist. Seintele pandi koostöös naaberasumi kunstniku Flo Kasearuga valminud Kalamaja inimeste kõrvade kipsist jäljendid, mis valmisid kogumisaktsiooni käigus kolmel õhtul.

Enam kui 60 intervjuust on valitud helgemad mälestused, mida jutustavad endised ja praegused Kalamaja elanikud. Lisaks mälestuste kuulamisele said näitusekülastajad kirjutada muuseumiseintele, mida nemad on kuulnud läbi seinte.

12 tundi avatud näitus oli viimane võimalus külastada tühja muuseumimaja enne selle kauaoodatud remonti minekut. Nüüd on see näitus kättesaadavaks muudetud ka eestikeelses Vikipeedias.

Näituse idee autor: Kalamaja muuseumi naiskond (Laura Jamsja, Kristi Paatsi, Tuuli Silber)

Näituse kõrvakunstnik: Flo Kasearu

Näituse helikujundaja: Juhan Vihterpal

Näituse helitehnik: Tauri Uusmaa, Rent Extreme

Näituse plakati kujundus: Kärt Hennoste, Fly Illustration

Kalamaja kõrvad: Anneliis, Riina, Liis, Kristo, Tuuli R, Annika, Sofia, Andres, Aili, Margus, Artur, Mai, Eve, Kristi, Raigo, Rein, Maarika, Sten, Anna, Annike, Sarah, Marko, Harry, Kairi, Merle, Emma Marii, Johanna, Reti, Valentina, Larissa, Anita, Jelena, Tuuli S, Lauri, Berta, Eduard, Marika, Gregori, Marion

Fotod: Meeli Küttim

Kalamaja mälestused: Piret, Anneliis, Riina, Andres, Marko, Tuuli R, Rein, Merle, Kairi, Jelena, Raigo

Täname: Tallinna Linnamuuseumi haldusosakond, Tallinna Linnamuuseum

Näitus jõudis Vikipeediasse Digikultuuriaasta raames.