Mine sisu juurde

Vikipeedia:Autoriõigused

Allikas: Vikipeedia

Vikipeedia originaalmaterjalid kuuluvad autoriõigustega kaitstavate objektide hulka. Nende autoriõigused kuuluvad artiklite kirjutajatele ja meediafailide autoritele. Kogu tekst on kasutatav vastavalt Creative Commons Attribution/Share-Alike-litsentsi tingimustele. Ning valdav osa tekstist on lisaks kasutatav ka GNU Vaba Dokumentatsiooni Litsentsi tingimusel. Meediafailide juures (faili kirjelduslehel) on vastava faili kasutamistingimused eraldi ära märgitud ja iga faili võib väljaspool Vikipeediat taaskasutada neid tingimusi järgides.

Vikipeedia kasutajad on artiklite loomisel ja täiendamisel kohustatud järgima Eestis kehtivat autoriõiguste seadust. Seaduse täitmise tagamiseks on administraatoritel õigus artikleid kustutada ja kasutajaid blokeerida.

Autoriõiguse seadus

[muuda lähteteksti]
 Pikemalt artiklis Autoriõiguse seadus

Eestis kehtiva autoriõiguse seaduse (AutÕS § 3)[1] "Autoriõiguse seaduse kehtivus" ütleb, et autoriõiguse seadust kohaldatakse teostele, mille autoriks on Eesti Vabariigi kodanik või Eesti Vabariigis alaliselt elav isik ja ka teostele, mis on esmakordselt avalikustatud välisriigis ja mille autoriks on isik, kelle alaline elukoht või asukoht on välisriigi territooriumil, kui see riik garanteerib samasuguse kaitse Eesti Vabariigi autorite teostele ja teostele, mis on esmakordselt avaldatud Eesti Vabariigis.

Autoriõiguse seadust ei kohaldata (AutÕS § 5)[2]:

  1. ideedele, kujunditele, mõistetele, teooriatele, protsessidele, süsteemidele, meetoditele, kontseptsioonidele, printsiipidele, avastistele, leiutistele jms intellektuaalse tegevuse resultaatidele, mis on kirjeldatud, selgitatud või muul viisil väljendatud teoses;
  2. rahvaloominguteostele;
  3. õigusaktidele ja haldusdokumentidele (seadused, seadlused, määrused, põhimäärused, juhendid, käskkirjad) ning nende ametlikele tõlgetele;
  4. kohtulahenditele ning nende ametlikele tõlgetele;
  5. riigi ametlikele sümbolitele ja organisatsioonide sümboolikale (lipud, vapid, ordenid, medalid, märgid jne);
  6. päevauudistele;
  7. faktidele ja andmetele;
  8. ideedele ja põhimõtetele, millele rajanevad arvutiprogrammi elemendid, kaasa arvatud programmi kasutajaliidese aluseks olevad ideed ja põhimõtted.

Fotod eestikeelses Vikipeedias

[muuda lähteteksti]

Kõik fotod, sõltumata sellest, kas tegemist oli professionaalse fotograafi või asjaarmastaja tehtud fotoga, on Eestis kaitstud autoriõiguste seadusega. Fotode autoriõigused kehtivad kogu autori eluaja ja 70+1 aastat pärast tema surma. Kui autor sureb, lähevad autoriõigused üle pärijatele. Fotodele kehtivad samuti vaba kasutuse reeglid, näiteks on füüsilisel isikul õigus teha enda tarbeks fotost koopia. Selle koopia panemine Eesti vikipeediasse ei ole lubatud ilma originaali autori loata.

Füüsiline ja juriidiline isik võib pildistada üldsusele külastamiseks avatud kohtades (kuid mitte internetis) alaliselt asuvat arhitektuuriteost, kujutava kunsti teost, tarbekunstiteost ja fotograafiateost ükskõik millisel viisil peale mehaanilise kontaktkopeerimise ning võib selle teose kujutist näidata autori nõusolekuta ja autoritasu maksmiseta. Selle reegli erandiks on juhtumid, kui selline teos moodustab kujutise põhimotiivi ja seda kavatsetakse kasutada otsesel ärilisel eesmärgil.

Inimeste fotografeerimisel avalikus kohas tuleb alati küsida luba. Põhiseaduse § 19 järgi on isikul õigus enda kujutisele ja § 26 sätestab igaühe õiguse perekonna- ja eraelu puutumatusele ja see säte hõlmab ka nime ja välimuse kaitset. Võlaõigusseadus sedastab, et isiku au teotamine tema kujutise õigustamatu kasutamisega on õigusvastane. Inimest võib pildistada juhul, kui ta on sellega nõus. Inimese nõusolekut pildistamiseks võib eeldada näiteks avaliku ürituste puhul, kus üritusel osalejad on teadlikud, et neist võidakse teha fotosid või filmida. Nõusolekut ei ole vaja juhul kui inimese kujutis pildil ei ole seostatav konkreetse isikuga. [3]

Mittevaba sisu kriteeriumid

[muuda lähteteksti]

Vikipeediasse võib üles laadida ka teatud mittevabu meediafaile.

 Pikemalt artiklis Vikipeedia:Mittevaba sisu kriteeriumid


  1. Autoriõiguse seadus § 3, Riigi Teataja, vastu võetud 11.11.1992
  2. Autoriõiguse seadus § 5, Riigi Teataja, vastu võetud 11.11.1992
  3. Autor.ee: Foto, vaadatud 17.11.2009

Välislingid

[muuda lähteteksti]