Vičiūnai

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Vičiūnai

leedu Vičiūnai

Pindala: 4,66 km²
Elanikke: 330 (1968) Muuda Vikiandmetes

Koordinaadid: 54° 53′ N, 23° 59′ E
Vičiūnai (Leedu)
Vičiūnai

Vičiūnai (poola keeles Wiciuny) on Kaunase linnaosa, mis asub linna idaosas Panemunė valla territooriumil. Vičiūnai asub Nemunase jõekäärus Panemunė männikus, see piirneb Panemunė linnaosaga ja Kaunase veehoidla paisuga. Linnaosast viib üle Nemunase Gričiupisesse jalakäijate sild. Linnaosas asub sanatoorium.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Linnaosa varasema ajaloo kohta pole kuigi palju allikaid. Koduloolase Pranas Juozapavičiuse väitel asus seal algselt ümbruskonna mõisadest pagenud pärisorjade asula. Sealsed elanikud tegelesid kalapüügiga ja rajasid sinna ka võõrastemaja. Hiljem rajas Panemunė omanik Simonas Sirutis sinna ka teise asula. Selle juures tegutses õppelaager äsja sõjaväkke värvatud sõduritele, keda kutsuti vyčiai. Nende järgi sai piirkond ka oma nime.

Kirjalikes allikates on küla esimest korda mainitud aastal 1787. Aastal 1827 toime pandud rahvaloendus kinnitab kahe seal asuva küla olemasolu. Aastal 1847 kuulus paikkond Augustovi kubermangu, üks sealsetest küladest kuulus Panemunė mõisale, teine kuulus aga riigile ja oli ametlikult pažaislise mõisa hallata.

XIX sajandi teisel poolel oli Panemunė mõisale kuuluvas külas 127 elanikku, teises külas aga 58 elanikku. Aastal 1878 kuulusid linnaosa maad Freda valda.Kaunase kindluse ehitamisel rajati sinna VI patarei, samuti asus seal kindluse komandandi Vladimir Grigorjevi puidust villa.

Esimese maailmasõja järel hakkas küla kuuluma Aukštoji Panemunė valda. Aastal 1923 oli külas 297 elanikku. Aastal 1932 asuti koostama piirkonna arengukava, milles nähti ette Punase Risti sanatooriumile maa eraldamine ja mis pani aluse praegusele tänavavõrgustikule. Vičiūnai liideti kaunasega aastal 1933. Aastal 1963 rajati linnaossa veevärk.[1] Aastal 1968 oli Vičiūnais 330 elanikku. Aastal 2008 hakati ehitama linnaosa servaaladele jäävat uut raudteed, mis ehitati selleks, et rongid saaksid Kaunase raudteejaama läbimata läbi linna sõita. Raudtee ise valmis aastal 2010.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]