Veneto lipp

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Veneto lipp

Veneto lipp põhineb endise Veneetsia vabariigi lipul. Lipp võeti kasutusele 1975. aasta 20. mai piirkondliku seadusega (Legge Regionale) nr 56 ja seda parandati 1999. aasta 22. veebruari seadusega – sellelt eemaldati tekst "Regione del Veneto".[1]

Veneto maakonnal on ka oma vimpel ehk gonfaloon (gonfalone), mille kujundus on lipu omaga identne, kuid mis on vertikaalne.

Kujundus[muuda | muuda lähteteksti]

Endise Veneetsia vabariigi lipp

Veneto lipu kujundamisel säilitati Veneetsia vabariigi lipu üldine paigutus. Piirkonna vapp on paigutatud lipu keskosas olevasse ruutu: avatud evangeeliumiga (paistmas moto Pax tibi Marce evangelista meus, "Rahu sulle Markus, minu evangelist") evangelist Markuse lõvi puhkab oma käppi Veneto maastikul. Maastikust on näha meri (Aadria meri), maa (Veneetsia tasandik) ja mäed (Alpid).[1]

Lipu lehviva serva külge on kinnitatud seitse riba, millest igal on ühe Veneto maakonna provintsi pealinna vapp[1], sorteerituna tähestiku järjekorras. Ülevalt alla:

Otse lipuvarda tipus oleva ornamendi alla seotakse Itaalia lipu värvides lint.

Erinevused võrreldes Veneetsia vabariigi lipuga[muuda | muuda lähteteksti]

  • Lõvi ei ole enam punasel pinnal.
  • Lipu servas oli seitsme asemel kuus riba, mis sümboliseerisid endise Veneetsia kuut linnaosa (sestieri).
  • Punastele ja kuldsetele kaunistustele on lisatud ka tumesinine värv, kuna seda värvi on peetud seal elanud rahva venetite sümboliks (blavum seu venetum colorem ehk "sinine, see on Veneto värv").

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 1,2 Legge regionale 20 maggio 1975, n. 56 (BUR n. 22/1975). Consiglio regionale del Veneto ametlik koduleht. Vaadatud 14.07.2014.