Venemaa Teaduste Akadeemia professor

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Venemaa Teaduste Akadeemia professor, lühemalt Venemaa TA professor, ka RAN-i professor, on aunimetus Venemaal, mida Venemaa Teaduste Akadeemia (RAN) annab alla 50 aasta vanustele Venemaa kodakondsusega[1] teadlastele teadussaavutuste eest, samuti aktiivse osavõtu eest Venemaa Teaduste Akadeemia ees seisvate ülesannete realiseerimisel.

RAN-i professori aunimetus asutati 2015. aastal.[2] Aunimetust ei anta Venemaa TA liikmetele[1]. Aunimetuse andmisel nõutakse 10-aastast teadus-pedagoogilist staaži[2], doktorikraadi[2], samuti eeldatakse, et kandidaadi uurimistöö efektiivsus on kõrgem kui keskmisel ülikooliprofessoril. Tiitel on eluaegne. Erinevalt akadeemikutest ja korrespondentliikmetest, ei kaasne RAN-i professori tiitliga lisatasu. RAN-i professoreid peetakse Venemaa TA liikmeskonna kaadrireserviks[2]. Mõnes mõttes on nad nagu teadusakadeemia assotsieerunud liikmed.

RAN-i professorite valimised[muuda | muuda lähteteksti]

RAN-i professoreid valitakse iga 2–3 aasta tagant. Seni on valimised toimunud kaks korda (2015-2016 ja 2018). Nüüd on Akadeemial 604 professorit[3], neist 55% elab ja töötab Moskvas. RAN-i professoriks valiti kaks Venemaa kodakondsust omavat teadlast, kes oma uurimistööd teostavad välismaal[2].

Venemaa TA 2016. aasta ja 2019. aasta valimistel valiti 137 RAN-i professorit Venemaa TA korrespondentliikmeks, 3 RAN-i professorit Venemaa TA akadeemikut.

RAN-i professoreid[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]