Mine sisu juurde

Vanilje

Allikas: Vikipeedia
Kuivatatud vanillikaunad

Vanill ehk vanilje on maitseaine, mis on saadud orhideedest Vanilla perekonnast, põhiliselt Mehhiko sortidest Flat-leaved Vanilla.

Vanill on kalliduselt teine maitsevürts peale safranit, kuna vanilli seemnekaunade kasvatamine on töömahukas. Vanill on laialt kasutusel nii kommerts- kui ka kodustes küpsetistes, parfüümides ja aroomteraapias.

Looduslikku vanilli kasutatakse põhiliselt kolmel viisil:

  • terve vanillikaunana;
  • pulbrina (jahvatatud kaunad puhtalt või segatud suhkruga, tärklisega või muude koostisainetega);
  • ekstrakt (alkoholi või aeg-ajalt glütseroolilahusena; mõlemad, nii puhas vanill kui ka vanilli tehisvormid, sisaldavad vähemalt 35% alkoholi).

Vanilli maitset toidus võib saavutada vanilliekstrakti lisamisega või küpsetades vanillikaunu vedelas segus. Tugevama aroomi saab, kui vanillikaunad tükkideks murda ja nõnda rohkem kauna sisu esile tuua. Naturaalne vanill annab toidule lisades sõltuvalt kogusest pruuni või kollase värvuse. Hea kvaliteediga vanillil on tugev aromaatne maitse, kuid toidud vähese ja kehva kvaliteediga vanilliga või tehisvanilliga (nt maitsesegud) on kaugel naturaalsest vanillist, sest õige naturaalne vanill on palju kallim.

Väga palju kasutatakse vanilli jäätise maitsestamisel. Samuti kasutatakse vanilli teiste toiduainete nagu šokolaadi, kisselli, karamelli, kohvi, kookide ja muude maitse täiendamiseks.

Välislingid

[muuda | muuda lähteteksti]