Vana Mets

Allikas: Vikipeedia

Vana Mets on paik J. R. R. Tolkieni Keskmaa-raamatute sarjas, ennekõike romaanitriloogias "Sõrmuste Isand".

Vana Mets asub ida pool Brandywine'i jõge Pukivallas. Vanal Metsal ja tema puudel oli kahtlane kuulsus. Räägiti, et need puud olla võimelised teineteisega rääkima ja vahel isegi liikuma. Räägiti ka, et puudele inimesed ei meeldi ja mõnikord olla nad inimesi oma juurtesse kinni mässinud.

Pukkivalla kääbikud istutasid Vana Metsa piirile heki, mis kasvas kõrgeks ja tihedaks. Hekk kulges umbes 20 miili ulatuses Vana Metsa servas. Kuid Vana Metsa puud ründasid hekki ja kääbikutel ei jäänud muud üle kui puid raiudes ja põletades neile vastu seista. Sellest võitlusest jäi metsa tühi maalapp.

Kangepukid siiski vahel külastasid seda metsa – neil oli heki sisse tehtud oma väike salavärav. 3018. aasta 26. septembril, kui Frodo oma kaaslastega Pukkivallast teele asus, lasi Ilo oma kaaslased selle värava kaudu Vanasse Metsa. Kuigi puud olid kõikjal nende ümber, leidsid nad siiski üles väikese ammusest võitlusest allesjäänud langendiku lõkketegemiseks ja puhkamiseks. Kuid kui nad oma retke metsas jätkasid, hoides kurssi põhjapoole, et jõuda välja Suure Idateeni, hakkasid teed neid eksitama viies kord lõunasse, kord itta. Eksitamise tulemusena jõudsid kääbikud Withywindle'i jõe orgu – veidraimasse paika metsa südames.

Peagi tuli kääbikutele peale raske väsimus ja uni ning nad peatusid puhkamiseks. Ilo ja Punapõsk istusid seljaga vastu vana paju, Frodo istus aga ühele paju juurele ja pani jalad jõe vette. Juss jäi ainsana ärkvele. Järsku tõukas puu Frodo vette ja hoidis teda juurtega seal kinni. Juss rebis Frodo pajust vabaks ning avastas, et Ilo ja Punapõsk on puu sees lõksus. Frodo ja Juss püüdsid kaaslasi vabastada puud põletades, kuid lõpetasid selle Ilo karjete peale. Teadmata, mida muud teha, hakkas Frodo appi hüüdma.

Tema appihüüdeid kuulis vana mees, keda kutsuti Tom Bombandiliks .Tom hakkas pajule laulma ja rääkima, et ta kääbikud vabastaks. Tom, vabastanud kääbikud, jutustas neile, et Vana Mets on osa laanest, kus iidsed puud on jäänud inimeste vastu vaenulikuks. Ohtlikem neist oligi Vana Pajuätt.

Hiljem kui Ilo ja Punapõsk sattusid Fangorni Metsa jutustas ent Puupard neile, et Vana Mets oli kunagi osa suurest laanest, mis ulatus Fangornist Siniste Mägedeni loodes. Puupard ei olnud üllatunud kuuldes, et puude mõtted on endiselt tumedad Vanas Metsas, sest ta teadis nii mõndagi sarnast puud Fangornis.