Upmale

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Semgalite asuala

Upmale (ladina keeles Terra Opemele) oli semgalite muinasmaakond Lielupe jõgikonna alal. Ala keskus oli Mežotne muinaslinnus, maakonna aladele jäi ka Babīte linnamägi.

Upmale eksisteeris 10. sajandist kuni aastani 1220 (või 1254). Mežotne linnust mainiti esmakordselt aastal 1219. Aastal 1225 kujunes see Sēlija piiskopkonna keskuseks, selle likvideerimisel aga Zemgale piiskopkonna keskuseks. Aastal 1231 hakkasid need alad alluma Riia piiskopkonnale, ent järgmisel aastal tühistas Gregorius IX selle liidendamise ja taastas Zemgale piiskoppide õigused. Aastal 1251 likvideeriti aga Zemgale piiskopkond lõplikult.

Aastal 1254 sõlmisid ristisõdijad Leeduga rahulepingu, mille alusel Upmale maakond läks jagamisele. Selle lõunapoolsemad alad läksid osalt Leedule, põhjapoolsemad alad aga Liivi ordu valdusesse. Maakonda mainiti viimast korda aastal 1272 kui Liivi ordule kuuluvat territooriumi.[1]

Muinasmaakonna alad jäävad tänapäeval Läti Baldone, Bauska, Iecava, Jelgava, Ozolnieki, Rundāle ja Vecumnieki piirkondade aladele; osalt ka Leedu Pasvalysi rajooni aladele.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Indriķis Šterns. Latvijas vēsture: 1180-1290 Krusta kari, Rīga, 2002, 459 lk.