USB jaotur

Allikas: Vikipeedia
Tavaline 4 pordiga USB jaotur

USB jaotur (inglise keeles USB hub) on seade, mis laiendab saadaolevate universaalse järjestiksiini portide hulka. USB jaotur ühendatakse tavaliselt personaalarvuti USB pessa ning selle külge saab omakorda ühendada mitu USB seadet.

Arvutites, klaviatuurides, kuvarites või printerites on tihti sisseehitatud USB jaoturid. Kui sellistel seadmetel on mitu USB pesa, siis lähtuvad need tavaliselt ühest või kahest USB jaoturist. USB võrgustikus võib olla maksimaalselt 127 seadet.

USB jaotureid on nii USB 1.1 kui ka USB 2.0 standardit toetavaid. USB 2.0 jaoturid toetavad ka 1.1 standardit. Kõik seadmed, mis ühendatakse USB 1.1 külge, töötavad vaid USB 1.1 kiirusega (12 Mbit/s). USB 2.0 seadmed töötavad kiirusega kuni 480 Mbit/s. USB jaoturil on üks nö ülesvoolu port (üleslink, uplink) ja mitu no allavoolu porti (allalink, downlink).

USB-port kannab endaga ka siinitoidet, tänu millele ei pea üldiselt jaoturit varustama eraldi toitega. Tavaliselt antakse USB jaoturi pordist toidet kuni 500 mA. Kui mõned USB seadmed vajavad oma tööks suuremat voolutugevust, kui USB jaotur suudab pakkuda, siis sellised seadmed ei tööta siinitoitel USB jaoturitega. Et ka selliseid seadmeid saaks ühendada USB jaoturi taha, on olemas USB jaoturid, mida toidetakse eraldi toiteplokist ja kus antakse igale pordile juba üle 500 mA voolutugevust.

On kasutuses ka USB combo jaotureid, millel on peale USB-portide ka muid porte, näiteks FireWire (IEEE 1394). Sedasi saab arvutiga ühendada läbi ühe seadme ka teise standardi seadmeid.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]