twm

Allikas: Vikipeedia

twm on arvutustehnikas standardne X-i aknahaldur X Window Systemi graafilisele alussüsteemile alates X11R4 versioonist. Twm on taasülenev aknahaldur, mis võimaldab esitada tiitliribad, aknakujud ja ikoonihalduse, ning mis on laialdaselt seadistatav.

twm-i algupärane nimi oli Tom's Window Manager (i.k. Tomi aknahaldur), mis pärines aknahalduri autori Tom LaStrange'i nimest. Kui arendajaid tekkis juurde, sai programm nimeks Tab Window Manager (Vaheaknahaldur) – funktsiooni järgi, mis võimaldab akendele anda vahekaartidega sarnaneva välimuse. Aknahalduri uusim nimi on Timeless Windows Manager ehk Ajatu aknahaldur.[1]

Omas ajas oli twm läbimurdeline saavutus, kuid on suuresti asendatud teiste aknahaldurite poolt. twm avaldas tugevat mõju X-i aknahaldurite arendusele. Mitmed teised, nagu näiteks vtwm, tvtwm, CTWM, FVWM ja nende derivaadid olid ehitatud twm lähtekoodi baasil, sellal kui paljud teised kasutasid twm poolt alustatud kontsepte.

Väike, kuid pühendunud vähemus kasutajaid eelistab twm-i selle lihtsuse, seadistatavuse ja väiksuse tõttu – osaliselt seepärast, et see oli kirjutatud C-s otse vastu Xlib teeki selle asemel, et põhineda juhtelementide tööriistapaketil.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "index : xorg/app/twm". Timeless Windows Manager. git.freedesktop.org. 28. juuli 2011. Vaadatud 1.11.2011.