Tuuleoru Nausicaa

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Tuuleoru Nausicaa (jaapani keeles 風の谷のナウシカ) on 1984. aastal välja antud animafilm, mille režissöör ja loo autor oli Hayao Miyazaki. Filmile lõi muusika Joe Hisaishi. See põhineb Miyazaki 1982 aastal alanud samanimelisel mangal. [1]

Tuuleoru Nausicaa
風の谷のナウシカ
Režissöör Hayao Miyazaki
Stsenarist Hayao Miyazaki
Helilooja Joe Hisaishi
Produtsent Isao Takahata
Aasta 1984
Kestus 117 min
Ametlik veebileht
IMDb profiil

Sisututvustus[muuda | muuda lähteteksti]

Tuhat aastat pärast suurt sõda, milles hiidsõdalased maailma maha põletasid, ümbritseb allesjäänud inimkonda Mürgisoo. Peategelane Nausicaa on väikese kuningriigi Tuuleoru printsess. Filmi alguses seikleb ta mürgises metsas ja leiab hiiglasliku putuka Oomi kesta. Ta päästab rändaja Yupa ühe raevunud oomi käest ja nad lähevad orgu

Öösel lendab orgu suur putukatega kaetud Pejite kaubalennuk, mis kukub alla ja põleb maha. Nausicaa leiab sealt sureva tüdruku Lastelle, kes palub tal õhulaeva lasti hävitada. Varsti saabub Tuuleorgu suur hulk Tolmeekia laevu koos printsess Kushanaga, kes tapavad Nausicaa isa ja võtavad enda kätte Pejite laeva lasti, mis on hiidsõdalase loode. Tolmeekia kavatseb seda kasutada, et sood hävitada. Obaba, oru vanim naine, hoiatab neid selle tegemise eest.

Yupa leiab Nausicaa salajase aia, kus ta on kasvatanud Mürgisoost pärit taimi ja Nausicaa räägib sellest, et puhta vee ja mullaga on taimed kahjutud ning mürgine on hoopis muld ja vesi, isegi orus.

Kushana lahkub orust ning võtab Nausicaa ja viis vanameest pantvangidena kaasa. Tee peal ründab Tolmeekia laevu tundmatu laev kuid Nausicaa, Kushana ja vanamehed langevad metsa. Nausicaa läheb uurima, mis putukaid raevu ajab ning käsib vanameestel Kushanaga orgu naasta.

Nausicaa päästab ründanud õhulaeva piloodi Asbeli putukate käest ning saab teada, et ta on Lastelle'i vend. Nad kukuvad metsa põhja ning avastavad, et seal on õhk puhas ning Nausicaa avastab, et mets puhastab aeglaselt maad mürkidest.

Samal ajal hakkavad Tuuleoru elanikud mässama ning Yupa ja üks vanameestest, Mito, otsustavad minna Nausicaat otsima

Nausicaa ja Asbeli leiab üks Pejite laev ja nad saavad teada, et Pejite'i ellujääjad kavatsevad kasutada beebi-Oomi, et Oomid orgu ründama meelitada. Nausicaa kavatseb orgu hoiatada, kuid ta võetakse vangi. Asbel ja Pejite'i naised päästavad ta türmist, aga laeva rünnatakse. Kui Nausicaa põgeneb, leiab ta Tuuleoru laeva, mis teda otsima tuli.


Nausicaa ja Mito suunduvad orgu hoiatama, aga Nausicaa läheb liuglejaga Mitost lahku, et beebi-Oomi päästa. Kui Mito orgu rahvast ja Tolmeekiat hoiatab, läheb Kushana ja toob pooleldi kasvanud hiidsõdalase. Hiidsõdalane ründab Oome, kuid vajub varsti kokku. Nausicaal õnnestub beebi-Oomi päästa, aga Oomid on nii raevunud, et ei peatu. Tal õnnestub beebi Oomite ette viia, aga Oomid jooksevad tast üle. Äkitselt kõik Oomid peatuvad. Nad ravivad ning ta kleit värvub Oomide verest siniseks.

Filmi lõpus on näha, kuidas Oomid ja Tolmeekia laevad lahkuvad ja orus hakatakse kahju parandama.[2]

Tegelased[muuda | muuda lähteteksti]

  • Nausicaa - Tuuleoru printsess, kes on ka osav lendaja
  • Jihl - Nausicaa isa, Tuuleoru kuningas
  • Isand Yupa - Rändur ja äärealade kõige osavam mõõgavõitleja
  • Printsess Kushana - Tolmeekia printsess
  • Kurotowa - Kushana nõuandja
  • Mito - Silmaklapiga vanamees
  • Teto - Nausicaa orav-rebane


Nausicaa mujal[muuda | muuda lähteteksti]

Manga, millel film “Tuuleoru Nausicaa” põhineb algas kaks aastat varem, kui film, aga filmi välja-andmise hetkeks oli välja tulnud ainult kuusteist peatükki lõplikust viiekümneüheksast, mistõttu selle lugu on filmist oluliselt erinev. Selle viimane peatükk tuli välja aastal 1994.[3]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Kaze No Tani No Naushika". bcdb.com
  2. Tuuleoru Nausicaa, režissöör Hayao Miyazaki, 1984
  3. [1]