Tumso Abdurahmanov

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Tumso Abdurahmanov (tšetšeeni keeles Labdurrokhmani Umaltan Tumso ; sündinud 19. detsembril 1985 Groznõi rajoonis, Tšetšeeni-Inguši ANSVs) on Tšetšeenia poliitiline ja avaliku elu tegelane. Ta on Itškeeria Tšetšeeni Vabariigi poliitilise partei "Noxçiyçönan Az" ("Tšetšeenia hääl") esimees, poliitikablogija, dissident. Ta on Tšetšeenia iseseisvuse toetaja ja Kadõrovi poliitika kritiseerija Tšetšeenia Vabariigi juhina. Abdurahmanovi kanaleid ja videosid Youtube'is on vaadatud üle 200 miljoni korra.

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Sündis Varandoi taipi. Isa - Umalt Abdul-Madžidovitš Abdurahmanov - mõisteti Nõukogude režiimi vastu võitlemise eest surma, mis seejärel asendati pikaajaliseks vangistusega veetes 18 aastat range režiimiga koloonias. Džohhar Dudajevi ajal töötas Itškeeria valitsuses, sai esimeses Tšetšeenia sõjas haavata. Suri 2000. aastal. Ema on arst, ta juhtis Groznõi Keskrajooni haigla kardioreanimatsiooni osakonda. Vanemaid vendi oli kaks – vanem läks 1980ndatel nõukogudevastase tegevuse eest vangi ja suri 1996. aastal, teine ​​vend hukkus 2001. aastal Groznõis föderaalvägede operatsiooni tagajärjel. Noorem vend Mohmad Abdurahmanov on poliitiline aktivist, blogija, inimõiguste aktivist ja Tšetšeenia inimõiguste ühenduse VayFond esindaja Saksamaal.[1]

Teismelisena töötas ta turul, müües ja transportides Inguššiast Timur Mutsurajevi kassette. Enda sõnul müüs ta hulkuvaid koeri.

2004. aastal lõpetas Groznõi informaatika ja arvutitehnika tehnikumi ning asus tööle Tšetšeenia riigiettevõtte "Elektrosvjaz" insenerina, hiljem kuni 2015. aastani asedirektor. 2010. aastal lõpetas Groznõi Riikliku Naftainstituudi.

2015. aastal läheb tülli Tšetšeenia presidendi Ramzan Kadõroviga ja põgeneb riigist. Enda sõnul ei lasknud ta ükskord Islam Kadõrovi autot teelt, misjärel Kadõrovi ihukaitsjad võtsid temalt mobiiltelefoni. Kadõrov vaatas läbi seal talletatud fotod ja sõnumid, esitas hulga küsimusi ning jõudis lõpuks järeldusele, et Abdurahhmanov oli ebausaldusväärne. Seejärel, nagu blogija väitis, viidi ta Ramzan Kadõrovi sugulase korraldusel eramajja ja vestles, misjärel anti talle kolm päeva vabariigist lahkumiseks.[2]

2015. aastal üritab saada Rootsist varjupaika, kuid 31. oktoobril 2016 jätkas Gruusia pagulasministeerium talle varjupaika andmast. Seejärel siirdus Poola, kust edasi liikus Rootsi.

26. veebruaril 2020 tehti talle tapmiskatse. Ruslan Mamajev sisenes Abdurahhmanovi korterisse ja ründas teda haamriga, kuid blogijal õnnestus tapja kahjutuks teha ja salvestada video, milles esitab küsimusi vereloigus lebavale mehele. Viimane vastas, et tema nimi on Ruslan ja ta saatis "Abdurahman Groznõist". Rootsi kohus mõistis ründajale pärast määratud tähtajaks kandmist Rootsi vanglas 10 aastaks vangi ja riigist väljasaatmise. Abdurahmanovi sõnul osales tapmiskatses ka tema endine naine, kes mõisteti 8 aastaks vangi.[3]

Väidetavalt lasi rühm tundmatuid inimesi ta ööl vastu 2. detsembrit 2022 maha.[4] Hiljem teatati, et ta on elus ja politsei kaitse all.

Tumso Abdurahmanovi pseudonüüm on Abu-Saddam Shishani.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]