Mine sisu juurde

Trükitehnika

Allikas: Vikipeedia

Trükitehnika on tehnika haru, mis tegeleb teksti, piltide jm kujutiste paljundamisega ja trükiste valmistamisega. Trükise valmistamise põhijärgud on trükivormi valmistamine, trükkimine ja köitmine.

Trükivorm on metallplaat, mille pinnal on trükkivad (trükitavale materjalile värvi ülekandvad) elemendid ja mittetrükkivad osad. Trükkivatest elementidest moodustub laotud tekstist ja piltidest koosnevate küljendite kujutis.

Trükivärvi ülekandmine trükivormilt trükitava materjali (tavaliselt paberi) pinnale võib trükimasinas toimuda kolmel põhimõttel:

  • tasandiliselt (lamedalt) trükivormilt tasandilisele pinnale (niisuguse tööpõhimõttega trükimasin on tiigelpress);
  • tasandiliselt trükivormilt silindrilisele pinnale (kiirpress);
  • silindriliselt trükivormilt silindrilisele pinnale (rotatsioonmasin).

Trükkimisviisid jagunevad kõrg-, lame-, sügav- ja sõeltrükiks.[1]

Kõrgtrükk[muuda | muuda lähteteksti]

 Pikemalt artiklis Kõrgtrükk
Peamised trükiliigid

Vanim trükiviis on kõrgtrükk; selle puhul koostatakse trükivorm käsitsi või masinal valmistatud laost ja piltide klišeedest. Niisuguse trükivormi trükkivad (trükivärvi ülekandvad) osad paiknevad mittetrükkivatest osadest kõrgemal.

Kõrgtrükk on olnud aluseks teiste trükimenetluste väljatöötamisel.

Lametrükk[muuda | muuda lähteteksti]

 Pikemalt artiklis Lametrükk

Lametrüki korral on trükivormi trükkivad elemendid peaaegu niisama kõrged kui mittetrükkivad plaadiosad, kuid plaadi pinna keemilise töötluse tulemusena hakkab värv külge ainult trükkivatele elementidele. Esimene lametrükiviis oli litograafia ehk kivitrükk (trükivormiks litokivi). Tänapäeval valdavalt kasutatav trükimenetlus on ofsettrükk, mille puhul õhuke lametrükiplaat paikneb pöörleval silindril.

Sügavtrükk[muuda | muuda lähteteksti]

 Pikemalt artiklis Sügavtrükk

Sügavtrükivormiks silindrile painutatud metallplaat, mille trükielementideks on mittetrükkivatest osadest madalamal (sügavamal) paiknevad ja värviga täituvad süvendid. See suurt trükitäpsust võimaldav menetlus on peamiselt kasutusel rohkesti illustratsioone, eriti fotosid sisaldavate väljaannete trükkimisel.

Sõeltrükk[muuda | muuda lähteteksti]

 Pikemalt artiklis Sõeltrükk

Sõeltrüki korral on trükivormiks sõel, mis võib olla valmistatud peenest traadist, siidist või sünteeskiust. Kujutis kantakse fotograafiliselt sõelale ja moodustatakse keemiliste protsesside abil kujutisele vastavad trükkivad (värvi läbilaskvad) elemendid.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. ENE, 9. kd, 1996, lk 538