Tom Hooper

Allikas: Vikipeedia
 See artikkel on filmilavastajast; Kanada jäähokimängija kohta vaata artiklit Tom Hooper (jäähoki), Kanada muusiku kohta artiklit Tom Hooper (muusik), skulptori kohta artiklit Tom Hooper (skulptor)

Tom Hooper Toronto filmifestivalil (2010)

Tom Hooper (sünninimi Thomas George Hooper; sündinud 1972 Londonis) on Briti režissöör.

Hooper sündis meediaärimehe Richard Hooperi ning kirjaniku ja õpetlase Meredith Hooperi pojana. Ema oli Austraalia päritolu ning sellepärast on Tom Hooperil Briti ja Austraalia topeltkodakondsus, kuigi ta on kogu elu Inglismaal elanud.

Kui Hooper oli 12-aastane, luges ta raamatut pealkirjaga "Kuidas teha filmi ja televisiooni" ning otsustas saada režissööriks. Ta uuris filmitegemist oma käe peal kirjandusest ja tegi 13-aastaselt oma esimese filmi, võttes selle üles kaameraga, mille onu oli talle kinkinud. Kui ta oli 14-aastane, võitis tema film "Kuulivest" ("Bomber jacket") BBC noorte filmitegijate konkursil teise koha. Tema teine lühifilm "Maakoht" ("Countryside") kujutab tuumatalve.

16-aastaselt lõpetas Hooper kooli ja kirjutas stsenaariumi lühifilmile "Värvitud näod" ("Painted Faces"), mille valmistegemiseks kogus kaks aastat raha. Lõpuks pani BAFTA auhinna ja Emmy pälvinud režissöör Paul Welland üritusse raha, mis võimaldas Hooperil filmi valmis teha. See valmis 1992. Hooper oli selle filmi stsenarist, režissöör ja monteerija. Film õnnestus müüa telekanalile Channel 4, seda näidati Londoni filmifestivalil ja pisut isegi kinodes.

Seejärel astus Hooper Oxfordi ülikooli, kus õppis inglise keelt. Ta tegutses Oxfordi ülikooli teatriühingus. Seal teenis ta esimest korda režissööritöö eest raha (200 naelsterlingit ülikooli jõuluvideo eest). Seejärel sai ta tööd esimese telereklaami tegemisel, milleks oli Sega reklaam briti popbändiga Right Said Fred.

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Emmy kandidaadiks on Hooper esitatud kolm korda, alati lühisarja, filmi või seriaaliosa režissööri kategoorias. Ta kandideeris 2004 politseisarjaga "Prime Suspect", 2006 lühisarjaga "Elizabeth I" ja 2007 lühisarjaga "John Adams". Ta võitis ühe Emmy (2006).

2010 lavastas ta filmi "Kuninga kõne", millega pälvis hulgaliselt auhindu, nende seas Oscari, ja nimetati Kuldgloobuse kandidaadiks, mõlemat parima režissööri kategoorias.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]