Togo lipp

Allikas: Vikipeedia

Togo lipp on Togo ametlik lipp.

? Togo riigi- ja rahvuslipp. Proportsioonid 3:5.

Togo praegune riigi- ja rahvuslipp võeti kasutusele 27. aprillil 1960. See meenutab oma kompositsioonilt Ameerika Ühendriikide lippu, kuid sarnasus ei ole kavatsuslik, sest ajaloos on määrav osa Euroopa riikidel, mitte USA-l. Lipul on viis horisontaalset laidu, kolm rohelist ja kaks kollast. Kanga vardapoolses ülanurgas on kolme laiu kõrgune punane ruut, milles valge viisnurkne "lootuse täht". Valge täht tähistab togolaste vastuhakku naaberriigile Ghanale, mille eeskujul sündis panaafrika lipp ja Aafrika vabaduse must täht.

Panaafrika värvid rõhutavad Aafrika ühtsust ja valge täht valgustab teed ühtsuse ja progressi suunas. Värvidel on ka iseseisev tähendus, roheline (PMS 342C)) kujutab maa viljakust, kollane (PMS 116C) maavarade rikkust ja rahva jõudu, punane (PMS 186C) isamaalisust ja ustavust ning nalge rahvuslikku ühtsust ja puhtust.

Togo ajaloolised lipud[muuda | muuda lähteteksti]

1957. aastal sai Togo autonoomia Prantsusmaa koosseisus ning võeti kasutsusele ka lipp. Plagu oli roheline kangas, mille oli kaks valget viisnurkset tähte, üks vardapoolses alanurgas ja teine lehvipoolses ülanurgas. Vardapoolses ülanurgas oli Prantsusmaa lipp. 1960. aastal eemaldati lipult Prantsuse trikoloor. Proportsioonid olid 3:5.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Togo vapp

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]