Timur-Lenki riik

Allikas: Vikipeedia

Timur-Lenki riik (1370–1507) oli mongoli päritolu Turkestani väepealiku Timur (Lonkuri) rajatud riik, mis ulatus Indiast Lõuna-Siberi, Kaukaasia ja Väike-Aasiani. Selle riigi valitsev kiht oli mongoli-usbeki ülikkond, riigi pealinn oli aastatel 1370–1405 Samarkand ja aastatel 1405–1507 Herat.

Timuri Impeeriumi suurim ulatus Timuri valitsemise ajal

Timuriidide impeerium (pärsia keeles: تیموریان), mida nimetati ka Gurkaniks (pärsia keeles گورکانیان Gūrkāniyān), oli hiliskeskaegne, kultuuriliselt pärsia riik, mis domineeris 15. sajandil türgi-mongoli impeeriumis. See hõlmas tänapäeva Iraani, Iraaki, Afganistani, suurt osa Kesk-Aasiast, Lõuna-Kaukaasiast, aga ka osa tänapäeva Pakistanist, Põhja-Indiast ja Türgist. Impeerium oli kultuuriliselt hübriidne, ühendades Türgi-Mongoli ja Pärsia mõjud, kusjuures dünastia viimaseid liikmeid "peeti ideaalseteks Pärsia-islami valitsejateks".

Impeeriumi rajas Timur (tuntud ka kui Tamerlane, Timur Lenk, Timur Lonkur), turkmeeni-mongoli päritolu sõjapealik, kes rajas impeeriumi ajavahemikus 1370. aastast kuni oma surmani 1405. Ta pidas end Tšingis-khaani mongoli impeeriumi taastajaks ja Tšingi-khaani pärijaks. Timur jätkas kaubandussuhteid Hiina Ming ja Kuldhordiga, kusjuures Hiina diplomaadid nagu Ma Huan ja Chen Cheng reisisid regulaarselt Samarkandi kaupu ostma ja müüa. Impeeriumi ajal toimus Timuriidide renessans, eriti astronoomi ja matemaatiku Ulugbeki (Ulugh Beghi) (elas 22. Märts 1394 – 27. Oktoober 1449) valitsemisajal (1476-1449).

1467. aastaks oli valitsev Timuriidide dünastia ehk Timuriidid kaotanud suurema osa Pärsia valdustestst Aq Qoyunlu konföderatsioonile. Timuriidide dünastia liikmed valitsesid väiksemaid riike Kesk-Aasias ja mõnes Indias piirkonnas, mida mõnikord tuntakse ka Timuriidide emiraatidena. Aastal 1500 alustasid Timuriidide vastu sõda Šeibaniidid, mis päädis 1507. aastal Timuriidide keskuse Herāti vallutamisega. 16. sajandil tungis Ferghanast (tänapäeva Usbekistan) pärit Timuriidi prints Bābur Afganistani ja rajas seal väikese kuningriigi. Kakskümmend aastat hiljem kasutas ta seda kuningriiki peatuspaigana, et tungida Indiasse. Seal rajas ta aastal 1526 Suur-Moguli impeeriumi.