Thomas J. Hicks

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Thomas Hicks 1904. aasta OM-il
Thomas Hicks (1904)
Olympic flag.svg
Kuld 1904 maratonijooks

Thomas John Hicks (7. jaanuar 18752. detsember 1963) oli Ameerika Ühendriikide kergejõustiklane, olümpiavõitja.

Hicks osales 1904. aasta suveolümpiamängudel Saint Louises maratonijooksus. Võistlusolud olid halvad. Joosti katteta rajal ja võistlejaid saatvad sõidukid keerutasid üles suuri tolmupilvi.

Hicks ei ületanud finišijoont esimesena, aga kui tuli ilmsiks, et esimesena lõpetanud Fred Lorz oli suure osa distantsist läbinud hoopis autoga, kuulutati Hicks võitjaks. USA Amatöörspordiliit alguses diskvalifitseeris Lorzi eluks ajaks, aga hiljem, kui Lorz vabandust palus ja selgitas, et ta ei olnud pettust kavandanud, tema karistus lõpetati.

Võistlusrajal turgutati Hicksi strühniini ja brändiga. Esimesest annusest strühniinist (1/60 graani ehk umbes 1 mg) ei olnud abi ja nii anti talle veel teinegi annus. Selle tagajärjel varises mees aga lõpetamise järel täiesti kurnatult kokku. Veel üks annus oleks ta ilmselt tapnud. Tänapäevaste reeglite järgi oleks Hicksigi oodanud diskvalifitseerimine, sest strühniin on sportlastele keelatud.

Hicks lõpetas 1904. aastal Bostoni maratoni teisena, aga katkestas järgmisel aastal. 1905. aasta Bostoni maratoni võitis just Lorz.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]