Thief

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel räägib arvutimängust; Eesti ansambli kohta vaata artiklit Thief (ansambel); teiste tähenduste kohta vaata lehekülge Thief (täpsustus).

"Thief" on arvutimäng, mis üllatas 1998. aastal jõuluoste teinud arvutimängude sõpru sellega, et erines radikaalselt seni tuntud kolmemõõtmelistest mängudest.

Kuigi kõik tundus olevat tulistamismängudega sarnane: vaade läbi peategelase silmade, varustusse kuuluv mõõk ja vibu, ähvardavalt peategelase poole tormavad linnavalvurid, oli mäng siiski hoopis unikaalsem kui lihtne sihi-ja-tulista retk läbi lineaarsete tasemete.

"Thief" on peenetundeliselt filosoofilisel ja mõtlikul taustalool põhinev, üsnagi avatud võimaluste (ja seega korduvalt mängurõõmu pakkuva) ning nauditavalt keskaegse atmosfääriga mäng, mis võib esimest korda proovivat mängurit üpris korralikult ehmatada – sedavõrd reaalseks on tootja Looking Glass suutnud mängu viimistleda.

Peategelane Garrett on murdvaras, kuid mitte lihtne pikanäpumees. Tegemist on kahtlemata ülimalt andeka mehega, kes oleks võinud saada suurepäraseks õpetlaseks, kui tal oleks olnud püsivam iseloom. Selle asemel rakendab pisut südametu ja emotsioonitu Garrett oma fantastilisi oskusi keskaegse suurlinna rikaste ja vägevate röövimiseks ja nende varade riisumiseks. Garrett ei ole halb inimene, ta lihtsalt elab rikkamate kodanike kulul.

Antud mängus satub Garrett oma süüdimatutel retkedel pahuksisse kohalike kirikuga, linna tähtsaimate kodanike ja koguni elavate surnutega. Kuigi mängul on suhteliselt vähe tasemeid, kestab ühe taseme hoolikas mängimine tihti mitmeid tunde või koguni päevi. Seda sellepärast, et Garrett peab käituma nagu varas – hiilima ja varjuma oma potentsiaalsete vaenlaste eest. Ühe valvuri patrullimisteekonna ennustamiseks võib kuluda minuteid ja see muudabki mängu pikaks.

Tootjafirma Looking Glass suureks tunnustuseks on mäng sedavõrd üllatavalt põnev, et varjudes ootamine ja vaenlaste varitsemine muutub omaette naudinguks.

Tegelased[muuda | muuda lähteteksti]

Garrett on üksildane murdvaras, kes ei vaja abilisi ega sõpru. Ta on ainus mängija poolt kontrollitav tegelane.

Mäng toimub keskaegses suurlinnas ja selle ümbruses, mistõttu moodustavad suure osa tegelastest kas linnatänavatel patrullivad valvurid ja oma asju ajavad linnakodanikud või kindlate isoleeritud asukohtade spetsiifilised elanikud (hauakambris elavad surnud, looduses kohalikud loomad jne).

Linnavalvurid on üldiselt Garretti suhtes vaenulikult meelestatud, kuna ta on ilmselgelt kahtlase välimusega. Linnakodanikud võivad varast tänaval kohati ignoreerida, kuid majade elanikud tõstavad loomulikult kohe protesti, kui oma toast võõra mehe leiavad. Ükski linnakodanik pole siiski Garrettile ohtlik, sest nende esimeseks impulsiks on pigem põgeneda ja valvureid appi hüüda.

Elavad surnud on praktiliselt eranditult agressiivsed ja vaenulikud, osad loomad kipuvad samuti ründama nende alale sattunud võõrast olendit.

Interaktsiooni teiste tegelastega mängitakse läbi tasemete vahel näidatavates videotes, mängus endas ei saa Garrettit panna teiste tegelastega suhtlema.

Nõuded arvutile[muuda | muuda lähteteksti]

Olgu öeldud, et mängu on väga raske mängida ilma helikaardita, sest suur osa Garretti tegevustest sõltub teda ümbritseva keskkonna häältest. Häälte järgi saab mängur hinnata, kui kaugel on linnavalvur Garrettist ja kas keegi on varast märganud.

Varustus[muuda | muuda lähteteksti]

Garrett on meisterlik varas ja saab missioonide vahel osta endale vastavat varustust. Lisaks alati kaasasolevale nuiale (millega ohvreid uimaseks lüüa) ja mõõgale (mida Garrett küll ainult viimases hädas peaks kasutama) on vargal vibu, mis laseb eri tüüpi nooli ja mida mängur kasutab tõenäoliselt mängus kõige enam.

 • Relvad:
  • Nui – kuklasse löömiseks
  • Mõõk
  • Nooled
   • Tavanool – müra tekitamiseks, ohvrite tapmiseks
   • Veekristalliga nool – elava tule kustutamiseks, vereplekkide põrandalt uhtumiseks
   • Tulekristalliga nool – peamiselt tapmiseks
   • Samblakristalliga nool – tekitab maha langedes pehme samblavaiba, mis samme summutab
   • Köienool – tekitab seina või lakke lastes ronimisnööri
   • Gaasikristalliga nool – tekitab lõhkedes gaasipilve, mis uimastab lähedalolijaid
   • Müranool – tekitab klõpsuvat heli, meelitades valvureid enda juurde

Muude kasutatavate asjade hulka kuuluvad maamiinid ja võlujoogid.

Tootja[muuda | muuda lähteteksti]

Firma Looking Glass, kes oli nii mängu "System Shock" kui ka "Thiefi" ja "Thief II" taga, läks 2000. aastal pankrotti. See rikkus kauaks plaani anda välja sarja 3. osa. 2004. aastal ilmus "Thief 3", mille tootjaks oli mängu "Doom" väljaandja John Romero firma ION Storm. Kuigi tootjafirma on vahetunud, järgis ION Storm siiski üldiselt eelkäija stiili ja ideed.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]