Theodoricus

Allikas: Vikipeedia
 See artikkel räägib vastupaavstist; Eestimaa piiskopi kohta vaata artiklit Theoderich (Eestimaa piiskop).

Theodoricus ehk Theoderich (suri 1102 Cava de'Tirreni Salerno lähedal) oli vastupaavst 1100 ja arvatavasti 1101. Tema elu kohta on väga vähe teada.

Keiser Heinrich IV poolt toetatud vastupaavst Clemens III nimetas ta 1084 Santa Maria in Via Lata kardinaldiakoniks ning veidi hiljem Albano kardinalpiiskopiks. Aastal 1098 määrati ta legaadiks Saksamaale. On säilinud San Ciriaco nelle Terme kardinalpreestri Romanuse diplom, millele on Theoderich koos mõningate teiste vastupaavsti poolel olevate kardinalidega alla kirjutanud.

Pärast vastupaavst Clemens III surma 1100 valisid tema toetajad Theoderichi kiirustades eelmise järeltulijaks ning kohe, arvatavasti ööl vastu 10. septembrit pühitsesid nad ta saladuskatte all Peetri kirikusse kogunenult Theodoricuse nime all ametisse. Theodoricusel ja tema toetajatel õnnestus Roomat enda käes hoida ainult 105 päeva ning kui paavst Paschalis II (mitte varem kui 1100. aasta jõulude ajal, arvatavasti jaanuaris 1101) Lõuna-Itaaliast Rooma naasis, püüdis vastupaavst põgeneda keiser Heinrich IV juurde.

Paavsti toetajatel õnnestus Theodoricus tabada. Viimase toetajad valisid seepeale Sabina piiskopi Albertuse uueks vastupaavstiks. Paavst Theodoricuse pagendas ta benediktlaste ordule kuuluvasse ning paavstile ustavate normannide valve all olevasse Santissima Trinità in Cava de'Tirreni kloostrisse Campanias Salerno lähistel, kus too 1102 suri. Ta on sinna ka maetud. Kloostri krüptis on hauaplaat pealdisega "Theodoricus in pace MCII", kuid selle ehtsus on kahtluse all.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]