Arheovisioon

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Tartu arheovisioon)
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Arheovisioon on kolmemõõtmeline digitaalne, peamiselt keskaegse Tartu (Dorpat) hävinud linnamüüri, hoonestuse, olulisemate ehituste ja tänavatevõrgu paiknemist kajastav mudel. Autorid ajaloolane ja arheoloog Rünno Vissak ja arvutigraafik Harri Hinn. Loodud mudeli baasil valmisid aastatel 1996–2000 videoklipid "Arheovisioon" I–III, viimast võib kuni käesoleva ajani (august 2012) näha Tartu Linnamuuseumi ekspositsioonis.

Mudel põhineb ajaloolistel linnaplaanidel, joonistel, arheoloogiliste uuringute tulemusena saadud andmetel ja loodud rekonstruktsioonidel. Videoesitlus "Arheovisioon III", mis teostati 2000. aasta pilootprojektina põhjalikuma programmi ettevalmistamiseks, visualiseerib tänapäevase Tartu keskkonnaga kõrvutades keskaegse Dorpati/Tartu olulisemate rajatiste (linnamüüri värav jt) paiknemise. Digitaalselt loodud keskaegsesse linnakeskkonda on paigutatud reaalsete inimeste liikumine ja rekonstrueeritud ehituste kujutisi esitatakse koos videole talletatud arheoloogiliste väljakaevamiste kaadritega. Mudeli valmistamisel on kasutatud mitmeid arvutiprogramme nagu AutoCAD, MicroStation jt.

Arheovisiooni projektide raames valmis 3D-mudel Tartu kesklinna ala inimasustuse tekke eelsest looduslikust reljeefist, mis põhines lisaks arheoloogiliste uuringute tulemusena fikseeritud andmetele ka geoloogiliste puuraukude ja georadari (GPR) abil tehtud uuringute tulemustel. Samuti vamisid mitmete arheoloogiliste väljakaevamiste (Ülikooli ja Vallikraavi tänavate piirkond) objektide olulisemaid kultuurkihiladestusi seostavad 3D-mudelid, mitmete arheoloogilistel töödel avastatud rajatiste digitaalsed mudelid jmt. Arheovisiooni projektid teostas MTÜ Arheoloogia ja ehitusajaloo grupp AEG ning Tartu linnamuuseumi tööde raames.

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

  • Kuidas edeneb virtuaalse Tartu ehitamine? Horisont nr 2. 2003 [1]
  • Vissak, Rünno. Tartu keskaegne vanalinn mõttelises tegelikkuses. Tartu Postimees.- 2000.05.12, lk. 7. [2]