Tartu Luterlik Peetri Kool

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Tartu Luterliku Peetri Kooli koolimüts

Tartu Luterlik Peetri Kool on lasteaed-põhikoolina tegutsev erakool, mis on aastatel 1906–1944 Tartus tegutsenud Peetri kooli järglane.

Kooli pidajaks on MTÜ Tartu Luterlik Peetri Kool. Kool kuulub Eesti Kristlike Erakoolide Liitu.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

1903–1944[muuda | muuda lähteteksti]

3. novembril 1903 moodustati Tartu Peetri koguduse volikogu esimehe dr Henrik Koppeli initsiatiivil koguduse koolikomisjon. Ärevate aegade tõttu tuli komisjon kokku alles 20. mail 1906, koostas õppekava ning valis esimeseks koolijuhatajaks Jaan Tammemäe ja õpetajaks Berta Häusleri. Kool avati 4. septembril 1906 eesti õppekeelega algkoolina, vastu oli võetud 81 1. ja 2. klassi õpilast, kes olid kas käsitööliste, tööliste, kaupmeeste, talunike või ametnike lapsed. Silmas pidades üüritud kooliruumide (Peterburi 36) halba seisukorda, otsustas koguduse volikogu 1908. aastal dr Henrik Koppeli ettepanekul ehitada kogudusele oma koolimaja. Maikuus 1909 pühitsetakse maja (Peetri 33) nurgakivi ja 22. augustil 1910 õnnistati sisse uus koolimaja ning kool asub oma ruumidesse. Koolimaja ehitati insener Georg Hellati plaani järele.

Kool töötas kuni 1918. aastani erakoolina. Perioodil 1906–1918 õppis koolis kokku 1753 last. Kooli õppekavas oli lugemine, kirjutamine, usuõpetus, rehkendus, maade- ja loodusõpetus, laulmine, näputöö ja kehaharjutus ning vene keel ja ka saksa keel.

Jaanuaril 1919 läks Peetri kool kohaliku omavalitsuse haldusse ja jätkas kuni Eesti Vabariigi kestmiseni Tartu 10. algkooli nimetusega (rahvasuus endiselt Peetri kool). Tartu linn maksis kogudusele kooliruumide eest üüri. 1929. aasta sügisel laiendati senine 4-klassiline algkool 6-klassiliseks.

1941. aasta suvesõjas sai koolihoone kannatada. Hoone hõivas sõjavägi. Koolipere jaotus linna teistesse kooliruumidesse, kus õpinguid jätkati õhtupoolse vahetusena. 1944. aasta septembri pommitabamus oli aga rängem. Nõukogude okupatsioonivõimu käsul kool likvideeriti ja võõrandatud Peetri koolimaja muudeti tööstushooneks.

2011–...[muuda | muuda lähteteksti]

1996. aastal sai Peetri kogudus koolimaja tagasi. 2011. aasta novembris asutati MTÜ Tartu Luterlik Peetri Kool, et taastada Peetri kool ajaloolise järjepidevuse alusel. Sihiks sai seatud õppetöö alustamine 2013/2014. õppeaastast.

2012. aasta lõpul korraldas MTÜ konkursi leidmaks veel täitmata ametikohtadele Peetri kooli väärtustele vastavad õpetajad. Pea täielikult komplekteeritud personaliga jätkus kooli ja lasteaia alusdokumentatsiooni koostamine ja koolitusloa taotlemiseks valmistumine. Koolitusloa taotlus esitati Haridus- ja Teadusministeeriumile 1. märtsil 2013.

Lasteaia ja kooli tegevuseks sobivad ruumid üüriti EELK Konsistooriumilt (Roosi 1) ja EELK Tartu Maarja koguduselt (Õpetaja 5). 2013. aasta kevadsuvel korraldas MTÜ mõlemas hoones remondi, et viia ruumid vastavusse kooli ja lasteaia vajadustega. Kaugemaks perspektiiviks on naasmine ajaloolisesse koolihoonesse (Peetri 33).

24. juulil 2013 tegi Haridus- ja Teadusministeerium otsuse anda Tartu Luterliku Peetri Kooli lasteaia- ja kooliosale koolitusluba. 1. septembril 2013 alustas Tartu Luterlik Peetri Kool tööd kahe liitrühma ja 1. klassiga. Kuid järgmiseks õppeaastaks (2014/2015) oli haridusasutus enam kui kahekordistunud – avati uus kaherühmaline lasteaiamaja (senise naabermaja) ja uus 1. klass.

Õppeaastaks 2019/2020 koliti kool Athena Keskusse Küütri tänaval.[1]

Kool[muuda | muuda lähteteksti]

Peetri koolis on kesksel kohal kristlik väärtuskasvatus. 1. klassist õpetatakse süvendatult usuõpetust ning meedia- ja suhtlusõpetust. Esimeseks võõrkeeleks on saksa keel.

Peetri kooli I kooliaste tegutseb EELK Tartu Maarja koguduse majas Õpetaja 5.

Lasteaed[muuda | muuda lähteteksti]

Peetri kooli lasteaed koosneb neljast liitrühmast (2–7-aastased lapsed). Lasteaia õppekasvatustegevused, igapäevatoimingud, usuõpetus ja õpikeskkond lähtuvad kristlikust väärtuskasvatusest.

Peetri Kooli lasteaed alustas 2013. aastal tegevust ümberehitatud eramus Roosi 1. Järgmisel aastal osteti naabermaja Punga 2, mis samuti ehitati ümber lasteaiamajaks. Mõlema kinnistu territooriumi ühendamisega on Tartu kesklinna veerde loodud kodune ja ainulaadne lasteaiakompleks.

Kooli pidaja[muuda | muuda lähteteksti]

2011. aasta oktoobris asutatud MTÜ Tartu Luterlik Peetri Kool on Peetri pidaja. MTÜ liikmeskonnast enamusel on pedagoogiline taust, mitmed neist on õppinud Tartu Ülikooli usuteaduskonnas Pille Valgu käe all. Nii esindab Peetri kool õpetajatest lähtuvat haridusinitsiatiivi.

Silmas pidades ajaloolist järjepidevust 1906–1944 tegutsenud Peetri kooliga, on MTÜ oluliseks koostööpartneriks EELK Tartu Peetri kogudus.

Sümboolika[muuda | muuda lähteteksti]

Peetri koolis kasutatakse Peetri kogudusega ühist vappi ja lippu.

Vapi heraldiline kirjeldus: punasel kilbil kuldse, hõbedaste kaantega avatud raamatu kohal kuldne ladina rist. Saateks kummalgi pool hõbedane võti.

Vapi kujundid sümboliseerivad Pühakirjal rajanevat usku ning viitavad koguduse nimipühakule apostel Peetrusele. Vapivärvidest punane väljendab jumalikku armastust ja ohverdust; kuldne sümboliseerib taevalikku tõde ja igavest elu. Hõbedane on tarkuse, vaimsuse, puhtuse ja ustavuse tähis. Vapivärvid viitavad ka Tartule.

Vapp on ka Peetri kooli ja Peetri koguduse ühisel lipul[2], mis järgib EELK lipu üldist standardit. Lipu õnnistas Peetri kooli avaaktusel 1. septembril 2013 peapiiskop Andres Põder Peetri kirikus.

Vapimotiive on kasutatud ka Peetri kooli koolimütsil ja -vormil.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Tartu vanast Volgast saab 15 aastaks koolimaja" ERR, 31. detsember 2018
  2. Koguduse lipp ja vapp. Tartu Peetri koguduse koduleht

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]