Tadeusz Bór-Komorowski

Allikas: Vikipeedia
Tadeusz Bór-Komorowski

Kindral Tadeusz Komorowski (rohkem tuntud kui Tadeusz Bór-Komorowski; 1. juuni 1895 Horobriv24. august 1966 London) oli Poola sõjaväejuht.

Ta sündis aastal 1895 Horobrivis Galiitsia ja Lodomeeria Kuningriigis (praeguse haldusjaotuse järele Kozova rajoonis Ternopili oblastis). Esimese maailmasõja ajal teenis ta Austria-Ungari armees. Pärast sõda sai temast Poola armee ohvitser, kes juhtis Grudziądzi ratsakooli. Ta kuulus 1924. aasta suveolümpiamängudele läinud Poola ratsavõistkonda.

Olles osalenud võitluses Saksa sissetungi Poolasse II maailmasõja alguses 1939. aastal, aitas Komorowski koodnimega Bór korraldada Poola põrandaalust Krakówi piirkonnas. Juulis 1941 sai temast Armia Krajowa ülema asetäitja ja 1943. aasta märtsis sai ta selle komandöriks brigaadikindrali auastmes. Ta suhtus mõistvalt parempoolsesse, antisemiitlikku Rahvusparteisse. Koduarmee ülemana muutis Komorowski oma eelkäija Stefan Rowecki juudimeelset poliitikat. Komorowski keelas abi juutidele, kes soovisid korraldada getomässe ja soosis juutide väljajätmist organisatsioonist. Ameerika ajaloolane Joshua D. Zimmerman süüdistab Komorowskit, kes iseloomustas juudi partisane kui "kommunistlikke, nõukogudemeelseid elemente" käimasoleva holokausti suhtes "jahutava ükskõiksusega".

1944. aasta keskel, kui Nõukogude väed jõudsid Poola keskosani, andis Poola eksiilvalitsus Londonis Bór-Komorowskile korralduse valmistuda relvastatud ülestõusuks Varssavis. Eksiilivalitsus soovis naasta poolakate vabastatud pealinna, mida Nõukogude võim ei vallutanud, ja takistada Stalini kavandatud Poola kommunistlikku ülevõtmist. Varssavi ülestõus algas Komorowski käsul 1. augustil 1944 ja Armia Krajowa üksused haarasid kontrolli suurema osa Varssavi kesklinnast.

29. septembril 1944 ülendati Bór-Komorowski relvajõudude peainspektoriks (Poola ülemjuhataja). 4. oktoobril alistus Bór-Komorowski pärast kaht kuud kestnud ägedat võitlust SS-Obergruppenführer Erich von dem Bach-Zelewskile pärast seda, kui Natsi-Saksamaa oli nõus koduväe võitlejaid käsitlema sõjavangidena. Kindral Bór-Komorowski interneeriti Saksamaal (Oflagi IV-C juures). Hoolimata korduvatest nõudmistest keeldus ta okupeeritud Poolas järelejäänud Armia Krajowa üksustele käske alla anda.

Pärast sõda kolis ta Londonisse, kus ta mängis aktiivset rolli Poola emigrantlikes ringkondades. Aastatel 1947–1949 töötas ta Poola eksiilvalitsuse peaministrina (mida enamus Lääne-Euroopa riike enam diplomaatiliselt ei tunnustanud). Oma mälestustest kirjutas ta raamatu "Armia Podziemna", mis ilmus 1950. aastal. Pärast sõda teenis ta elatist polsterdajana.

Ta suri 1966. aastal jahi ajal südametaki tõttu. Ta maeti Londoni Gunnersbury kalmistule. 1994. aastal maeti ta ümber Varssavisse Powązki kalmistule