Töö ja Sotsiaalse Õigluse Partei

Allikas: Vikipeedia
Arbeit & soziale Gerechtigkeit - Die Wahlalternative
Töö ja sotsiaalse õigluse partei - valimisalternatiiv
Saksamaa erakond
Esimees Klaus Ernst, Thomas Händel, Felicitas Weck, Dr. Axel Troost
Asutatud 2005
Peakorter Königswarter Straße 16
D-90762 Fürth
Ideoloogia Sotsialism Demokraatlik sotsialism
Ajaleht Newsletter

Töö ja Sotsiaalse Õigluse Partei (saksa keeles Arbeit und soziale Gerechtigkeit – Die Wahlalternative, lühend: WASG) oli Saksamaa sotsialistlik poliitiline partei. Asutati 2005. aastal 3. juulil aktivistide poolt, kes olid pettunud Saksamaal toimunud neoliberaalses konsensuses, mida esindasid pettunute meelest nii tollal võimul olnud sotsiaaldemokraatide-roheliste valitsus kui ka opositsioonilised konservatiivid (CDU/CSU) ja liberaalid. Partei organiseeris ennast kõikides Saksamaa osades.

Partei ideoloogia[muuda | muuda lähteteksti]

Partei pooldas rikaste kõrgemat maksustamist ja maksusüsteemi progressiivsemaks ennistamist. Peamiselt taotleti Saksamaal 1999. aastast toimunud ettevõtetele ja rikastele suunatud maksukärbete tagasi võtmist.

Valimistel[muuda | muuda lähteteksti]

Esimest korda osales WASG valimistel oma nimekirjaga 2005. aasta Põhja-Rein-Vestfaali liidumaa valimistel, saades 2,2% häältest (mis jäi alla 5% valimiskünnise). 2005. aasta Saksamaa parlamendivalimiste eel moodustas WASG valimisliidu Saksamaa Demokraatliku Sotsialismi Parteiga (PDS), mis on endise Ida-Saksamaa valitseva partei Saksamaa Sotsialistliku Ühtsuspartei (SED) õigusjärglane. Saksamaa valimisseaduse pärast pidi PDS ennast Saksamaa Vasakparteiks (Die Linkspartei) ümber nimetama ja endistel Ida-Saksamaa liidumaadel kandideeris ühisnimekiri Die Linkspartei.PDSi nime all ja Lääne-Saksamaal Die Linkspartei nime all. Föderaalvalimisel võitsid nad kokku 54 kohta (8,7% häältest), neist 12 kohta kuulub WASG-le.

16. juunil 2007 liitus Saksa Vasakparteiga. Uueks partei nimeks sai Die Linke.

Partei liidrid[muuda | muuda lähteteksti]