Mine sisu juurde

Syngnathinae

Allikas: Vikipeedia
Syngnathinae
Syngnathus leptorhynchus
Syngnathus leptorhynchus
Taksonoomia
Riik Loomad Animalia
Hõimkond Keelikloomad Chordata
Alamhõimkond Selgroogsed Vertebrata
Infrahõimkond Lõugsuused Gnathostomata
Ülemklass Luukalad Osteichthyes
Klass Kiiruimsed Actinopterygii
Selts Merinõelalised Syngnathiformes
Sugukond Merinõellased Syngnathidae
Alamsugukond Syngnathinae

Syngnathinae on merinõelaliste alamsugukond merinõellaste sugukonnast. Siia kuuluvad kõik merinõellased peale merihobukeste.

Alamssugukonda Syngnathinae kuuluvad kalad on kas väga pika peenikese kehaga (osadel liikidel nõelja kujuga) või täiesti omalaadse, kohati kummalise, vetikaid meenutava kujuga (narmaskalad). Kuid kõigile neile on iseloomulik pikk torujas ninamik ja hambutu suu, mis vee kiire sissetõmbumise teel imeb toitu. Täiskasvanud kalade pikkus jääb vahemikku 2,5–60 sentimeetrit. Saba on tavaliselt pikk, kuid sabauim on väike või puudub üldse. Samuti puuduvad kõhuuimed.[1]

Läänemeres elab ainult kaks merinõellaste liikiharilik madunõel (Nerophis ophidion) ja harilik merinõel (Syngnathus typhle) – mõlemad nad kuuluvad alamsugukonda Syngnathinae, kuid erinevatesse perekondadesse.[1]

Mustas meres on levinud 6 Syngnathinae liiki. Ühte neist, punnpõsk-merinõela (Syngnathus nigrolineatus) on aga kohatud koguni Dnepris Kiievi kohal, sest merinõellased tungivad mõnikord järvedesse ja jõgedesse. Selsamal liigil on Kaspia meres evolutsiooni käigus isolatsiooni tõttu tekkinud alamliik.[1]

Merihobukese-laadsed merinõellased

[muuda | muuda lähteteksti]
Kyonemichthys rumengani

Mitmed alamasugukonna Syngnathinae kääbusvormid (inglise keeles on nende koondnimetuseks "pygmy pipehorses" ('pügmee-toruhobukesed')) moodustavad omaette parafüleetilise rühma Acentronurinae. Välimuselt meenutavad nad veidi merihobukesi, kuid ujuvad horisontaalasendis nagu merinõelad. Nende keha pikkus jääb enamasti vahemikku 5–8 sentimeetrit, erandina Kyonemichthyse isendid on suuruses umbes 2,7 sentimeetrit.

Merihobukese-laadsete merinõellaste ("pygmy pipehorses") morfoloogilised andmed lubavad oletada, et nad on merinõellaste ("pipefishes") ja merihobukeste evolutsiooniline vahelüli. See aga tähendaks, et nad on püstasendis ujuvate merihobukeste vahetud eellased.

Sellesse kääbusvormide rühma kuulub 4 perekonda:

Taksonoomia

[muuda | muuda lähteteksti]

Alamsugukonna Syngnathinae perekonnad[2]:

Alternatiivne süstemaatika

[muuda | muuda lähteteksti]

Ülaltoodud alamsugukonna Syngnathinae perekondade nimistus on 4 perekonda (Acentronura, Amphelikturus, Idiotropiscis ja Kyonemichthys), mis teistel andmetel süstematiseeritakse eelpool toodust erinevalt. Neid liigitatakse kas alamsugukonda Hippocampinae[3] või siis moodustatakse neist eraldiseisev alamsugukond Acentronurinae[4].

  1. 1,0 1,1 1,2 Loomade elu, kd 4, lk 305–307
  2. Syngnathinae World Register of Marine Species
  3. Kuiter, R.H. (2000) Seahorses, Pipefishes and their Relatives – A Comprehensive Guide to Syngnathiformes. TMC Publishing, Chorleywood, UK. (Amazon.com)
  4. Nerida G. Wilson & Greg W. Rouse (2010). "Convergent camouflage and the non-monophyly of ‘seadragons’ (Syngnathidae: Teleostei): suggestions for a revised taxonomy of syngnathids". – Zoologica Scripta, 39, 551–558.