Suurtähelukk

Allikas: Vikipeedia
Suurtähelukk tänapäevasel klaviatuuril (ülemise vasaku nurga juures, tabeldusklahvi all)

Suurtähelukk (inglise keeles Caps Lock) on klahv arvutiklaviatuuril. Suurtäheluku vajutamine lülitab sisse suurtäherežiimi, millega trükitud tähemärgid on suurtähed. Klaviatuur on suurtäherežiimis seni, kuni suurtähelukku vajutatakse uuesti. Mõnel arvutil muudab tõstuklahvi (Shift) allhoidmine režiimi vastupidiseks isegi siis, kui suurtähelukk on sisse lülitatud.

Kasutajaliidesed[muuda | muuda lähteteksti]

Klaviatuuridel on tihti väike LED, mis annab märku, et suurtähelukk on aktiivne. LED asub suurtäheluku küljes või kõrvuti kerimisluku (Scroll Lock) ja numbriluku (Num Lock) LED-idega. Kui klaviatuuril neid LED-sid ei ole, on arvutil selle asemel tarkvara, mis kuvab ekraanile indikaatori.

Tõstutundlikke, st suur- ja väiketähti eristavaid paroole sisestades, kui trükitav on näha vaid täppide või tärnidena, ei pruugi arvutikasutaja arugi saada, kui suurtähelukk on sisse lülitatud, mistõttu ei loeta parooli õigeks. Mõnikord annavad juhendid, tehnilised toed ja liides nõu kontrollida klaviatuuri režiimi enne parooli sisestamist. Windowsi sisselogimisaken kuvab jutumullis sisestusvälja lähedal hoiatuse, kui suurtähelukk on sisse lülitatud. Mac OS X kuvab parooliväljal sümboli (⇪), kui suurtähelukk, numbrilukk või kerimislukk on sisse lülitatud. Mõni tootja pakub kontrolleri tarkvaras võimalust suurtäheluku mitteaktiivseks muuta. See võimaldab kasutajatel otsustada, kas nad tahavad suurtähelukku kasutada, mis aitab vältida juhuslikku suurtäheluku sisse lülitamist.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Paljude vanemate arvutite klaviatuuridel, näiteks Teletype 33 ASR, Lear-Siegler ADM-3A ja IBM PC vanemad mudelid, oli juhtklahv (Ctrl) kohal, kus praegustel klaviatuuridel on suurtähelukk. Mõni kasutaja on järelturu modifikatsioone kasutades ära vahetanud suurtäheluku ja juhtklahvi asukohad suurtäheluku soovimatute omaduste tõttu. Samas vaimus on One Laptop per Childi arvutitel paigutatud juhtklahv suurtäheluku positsioonile ja suurtähelukk on üldse ära jäetud.[1] Samuti on Goolgle Cr-48 Netbookil asendanud suurtäheluku otsinguklahviga.[2]

Tõstulukk[muuda | muuda lähteteksti]

Tõstulukku (Shift Lock) võib pidada suurtäheluku eelkäijaks, sest see oli mitme mehaanilise kirjutusmasina klaviatuuril. See ei ole identne suurtähelukuga, aga tänapäeval on harv, et arvutil on mõlemad. Näiteks, Commodore 64 klaviatuuril oli tõstulukk, kuid puudus suurtähelukk: tõstuluku vajutamisel lukustus see alla, kuni klahvi uuesti vajutati ja see taas üles tuli. Commodore 64 puhul ei olnud tõstulukk seotud scan-koodiga, sest sellel oli ainult üks eesmärk: see maandas kõik keyscan-read, nagu oleks tõstuklahvi all hoitud.

Mõni operatsioonisüsteem ja Windowsi haldurid võimaldavad suurtähelukku kasutada sarnasel eesmärgil. Selline suurtäheluku funktsioon on säilinud Saksamaa ja Austraalia klaviatuuridel. Moodsatel QWERTY-klaviatuuridel muudab suurtähelukk tähed suureks, kuid ei mõjuta teisi klahve, näiteks numbreid ega kirjavahemärke, nagu seda teeb tõstulukk. See ongi põhiline erinevus suurtäheluku ja tõstuluku vahel. Selline suurtähelukk, mis käitub nagu tõstulukk, muutes kõikide klahvide režiimi (sh täheregistrit), nagu vajutataks tõstuklahvi, on ainult kindla paigutusega klaviatuuridel, näiteks Prantsuse AZERTY-klahvipaigutusega ja mõne vanema arvuti klaviatuuridel.

Rahvusvaheline Caps Locki päev[muuda | muuda lähteteksti]

Kaks korda aastas, 28. juunil ja 22. oktoobril tähistatakse rahvusvahelist Caps Locki päeva. See sai alguse 2000. aastal kui parodeeriv tähtpäev.[3][4] Selle loomisest saati on tekkinud ka rivaalitsevaid Caps Locki päevi, näiteks 22. august.[5]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Don Marti (27. oktoober 2006). "Doing it for the kids, man: Children's laptop inspires open source projects". Linux World. Originaali arhiivikoopia seisuga 24.11.2007. Vaadatud 11.06.2010.
  2. Diaz, Jesus (7. detsember 2010). "Google wants to take your Caps Lock key away". Gizmodo. Vaadatud 9. detsember 2010.
  3. Brian, Matt (22. oktoober 2010). "Today is INTERNATIONAL CAPS LOCK DAY, but what is it?". Vaadatud 22. oktoober 2010.
  4. Blass, Evan (22. oktoober 2006). "HAPPY INTERNATIONAL CAPS LOCK DAY". The Next Web. Vaadatud 22. oktoober 2010.
  5. "August Caps Lock Day". 22. august 2011. Vaadatud 22. august 2011.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]