Suurtähelukk

Allikas: Vikipeedia
The caps lock key on a modern keyboard (near upper-left corner, below the Tab key)

Caps lock on nupp paljudel arvuti sõrmistikel ehk klaviatuuridel. Caps locki vajutamine lülitab sisse režiimi, kus trükitud tähed on suured. Klaviatuur on caps lock režiimis kuni caps locki uuesti vajutatakse. Mõndadel arvutitel muudab shift nupu hoidmine režiimi vastupidiseks, isegi kui caps lock režiim on sees.

Kasutajaliidesed[muuda | muuda lähteteksti]

Klaviatuuridel on tihti väike LED, mis annab märku, et caps lock on aktiivne. LED asub caps lock nupu enda küljes või ühel real scroll locki ja num locki LED-idega. Kuid mõndadel uuematel sülearvutitel puudub LED. Selle asemel sisaldavad nad tarkvara kuvab indikaatori ekraanile. Inimesed kes sisestavad salasõnu, mis eristavad suurt ja väikest tähte, mida ei ole näha sõnasõnaliselt vaid tärnidena, ei pruugi aru saada et caps lock on peal, mistõttu tekivad errorid. Abi juhendid, tehnilised toed ja vahest liides ise sisaldab nõu, et kontrollida caps lock enne parooli sisestamist. Windowsi sisselogimis aknas on hoiatus, et caps lock on peal, õhumullikeses trükkimisvälja lähedal. Mac OS X puhul on parooli väljal sümbol(⇪), juhul kui caps lock, num lock või scroll lock on sees. Mõned tootjad pakuvad kontrolleri tarkvaras võimalust caps lock deaktiveerida. See lubab kasutajatel otsustada, kas nad tahavad caps locki kasutada, või see deaktiveerida, et vältida juhuslikku caps locki režiimi.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Paljude varasemate arvutite klaviatuuridel, kaasaarvatud Teletype 33 ASR, Lear-Siegler ADM-3A ja IBM PC varased mudelid, oli ctrl nupp seal kus praegustel klaviatuuridel on caps lock. Moned kasutajad on vahetanud caps lock ja ctrl nuppude asukohad kasutades järelturu modifikatsioone, caps locki soovimatute omaduste tõttu. Samas vaimus on One Laptop Per Child arvutid asetanud ctrl nupu caps locki kohale ja caps locki täitsa ära jätnud.[1] Samuti on Goolgle Cr-48 netbook asendanud caps locki "Otsi" nupuga.[2]


Shift lock[muuda | muuda lähteteksti]

Shift lock nuppu võib lugeda caps locki esivanemaks, sest ta esines mitmete mehaaniliste kirjutusmasinate klaviatuuridel.See ei ole identne caps lockiga, aga tänapäeval on harv juhus kui arvutil on mõlemad. Näiteks, Commodore 64 oli shift lock aga tal puudud caps lock: Shift lock vajutades lukustus see alla ja jäi sinna nii kaua kuni nuppu uuesti vajutati ja nupp taas üles tuli. Commodore 64 puhul ei olnud shift lock nupp seotud scan koodiga, sest tal oli ainult üks eesmärk-maandas kõik keyscan read nagu oleks shift nuppu all hoitud. Mõned operatsioonisüsteemid ja windowsi haldurid lubavad caps locki kasutada sarnasel eesmärgil. Selline caps locki käitumine on säilinud Saksamaa ja Austraalia klaviatuuridel. Modernsetel QWERTY klaviatuuridel caps lock muudab tähed suureks, kuid ei mõju teistele nuppudele, näiteks numbritele või kirjavahemärkidele, nagu seda teeb shift lock nupp. (See ongi põhiline erinevus caps lock ja shift lock nuppude vahel.) Selline caps locki versioon mis käitub nagu shift lock, muutes kõiki nuppe nagu vajutataks shift nuppu, eksisteerib ainult kindlate paigutustega klaviatuuridel, näiteks Prantsuse AZERTY ja mõndade vanemate arvuti klaviatuurid.

Rahvusvaheline Caps Locki Päev[muuda | muuda lähteteksti]

Iga aasta 28 juuni ja 22 oktoober tähistatakse Rahvusvahelist Caps Locki Päeva kui paroodia puhkust, mis märgiti esmakordselt aastal 2000.[3][4] Rivaalitsevad Caps Locki Päevasid on sellest ajast saati määratud, näiteks 22 august.[5]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Don Marti (2006-10-27). "Doing it for the kids, man: Children's laptop inspires open source projects". Linux World. Vaadatud 2010-06-11. 
  2. Diaz, Jesus (7. detsember 2010). "Google wants to take your Caps Lock key away". Gizmodo. Vaadatud 9. detsember 2010. 
  3. Brian, Matt (22. oktoober 2010). "Today is INTERNATIONAL CAPS LOCK DAY, but what is it?". Vaadatud 22. oktoober 2010. 
  4. Blass, Evan (22. oktoober 2006). "HAPPY INTERNATIONAL CAPS LOCK DAY". The Next Web. Vaadatud 22. oktoober 2010. 
  5. "August Caps Lock Day". 22. august 2011. Vaadatud 22. august 2011. 

Muud Lingid[muuda | muuda lähteteksti]