Suurtähelukk

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
The caps lock key on a modern keyboard (near upper-left corner, below the Tab key)

Suurtähelukk (inglise keeles Caps Lock) on klahv paljudel arvutiklaviatuuridel. Suurtäheluku vajutamine lülitab sisse suurtäheregistri ehk suurtäherežiimi, kus sisestatud tähemärgid on suurtähed. Klaviatuur on suurtäherežiimis seni, kuni suurtähelukku uuesti vajutatakse. Mõnel arvutil muudab tõstuklahvi (Shift) allhoidmine režiimi vastupidiseks isegi siis, kui suurtähelukk on sisse lülitatud.

Kasutajaliidesed[muuda | muuda lähteteksti]

Klaviatuuridel on tihti väike LED, mis annab märku, et suurtähelukk on aktiivne. LED asub suurtäheluku kui klahvi enda küljes või ühel real kerimisluku (Scroll Lock) ja numbriluku (Num Lock) LED-idega. Neid leede pole siiski mitte kõigil sülearvutitel. Selle asemel on neil sülearvutitel tarkvara, mis kuvab indikaatori ekraanile. Arvutikasutajad, kes sisestavad tõstutundlikke, st suur- ja väiketähti eristavaid paroole, mille korral sisestus on näha vaid täppide või tärnidena, ei pruugi arugi saada, et suurtähelukk on sisee lülitatud, mistõttu parooli ei loeta õigeks. Abi juhendid, tehnilised toed ja vahest liides ise sisaldab nõu, et kontrollida suurtäheluku olekut enne parooli sisestamist. Windowsi sisselogimisaknas kuvatakse hoiatus, kui suurtähelukk on sisse lülitatud, jutumullis sisestusvälja lähedal. Mac OS X puhul on parooliväljal sümbol(⇪), juhul kui suurtähelukk, numbrilukk või kerimislukk on sisse lülitatud. Mõned tootjad pakuvad kontrolleri tarkvaras võimalust suurtähelukk inaktiveerida. See lubab kasutajatel otsustada, kas nad tahavad suurtähelukku kasutada, et vältida juhuslikku suurtähelukurežiimi.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Paljude vanemate arvutite klaviatuuridel, näiteks Teletype 33 ASR, Lear-Siegler ADM-3A ja IBM PC vanemad mudelid, oli juhtklahv (Ctrl) kohal, kus praegustel klaviatuuridel on suurtähelukk. Mõned kasutajad on suurtäheluku ja juhtklahvide asukohad ära vahetanud, kasutades järelturu modifikatsioone, suurtäheluku soovimatute omaduste tõttu. Samas vaimus on One Laptop Per Childi arvutid paigutanud juhtklahvi suurtäheluku kohale ja suurtäheluku üldse ära jätnud.[1] Samuti on Goolgle Cr-48 netbook asendanud suurtäheluku otsinguklahviga.[2]

Tõstulukk[muuda | muuda lähteteksti]

Tõstulukku (Shift Lock) võib lugeda suurtäheluku esivanemaks, sest see esines mitme mehaanilise kirjutusmasina klaviatuuril. See ei ole identne suurtähelukuga, aga tänapäeval on harv juhus, kui arvutil on mõlemad. Näiteks Commodore 64 klaviatuuril oli tõstulukk, kuid puudus suurtähelukk: tõstuluku vajutamisel lukustus see alla, kuni klahvi uuesti vajutati ja see taas üles tuli. Commodore 64 puhul ei olnud tõstulukk seotud scan koodiga, sest tal oli ainult üks eesmärk-maandas kõik keyscan read, nagu oleks tõstuklahvi all hoitud. Mõned operatsioonisüsteemid ja Windowsi haldurid lubavad suurtähelukku kasutada sarnasel eesmärgil. Selline suurtäheluku käitumine on säilinud Saksamaa ja Austraalia klaviatuuridel. Moodsatel QWERTY-klaviatuuridel muudab suurtähelukk tähed suureks, kuid ei mõju teistele klahvidele, näiteks numbritele ega kirjavahemärkidele, nagu seda teeb tõstulukk. (See ongi põhiline erinevus suurtäheluku ja tõstuluku klahvide vahel.) Selline suurtäheluku versioon, mis käitub nagu tõstulukk, muutes kõikide klahvide registrit, nagu vajutataks tõstuklahvi, eksisteerib ainult kindlate paigutustega klaviatuuridel, näiteks Prantsuse AZERTY- ja mõne vanema arvuti klaviatuuril.

Rahvusvaheline Caps Locki päev[muuda | muuda lähteteksti]

Iga aasta 28. juunil ja 22. oktoobril tähistatakse rahvusvahelist Caps Locki päeva kui paroodia puhkust, mis märgiti esmakordselt aastal 2000.[3][4] Rivaalitsevad Caps Locki Päevasid on sellest ajast saati määratud, näiteks 22 august.[5]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Don Marti (27. oktoober 2006). "Doing it for the kids, man: Children's laptop inspires open source projects". Linux World. Vaadatud 11.06.2010. 
  2. Diaz, Jesus (7. detsember 2010). "Google wants to take your Caps Lock key away". Gizmodo. Vaadatud 9. detsember 2010. 
  3. Brian, Matt (22. oktoober 2010). "Today is INTERNATIONAL CAPS LOCK DAY, but what is it?". Vaadatud 22. oktoober 2010. 
  4. Blass, Evan (22. oktoober 2006). "HAPPY INTERNATIONAL CAPS LOCK DAY". The Next Web. Vaadatud 22. oktoober 2010. 
  5. "August Caps Lock Day". 22. august 2011. Vaadatud 22. august 2011. 

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]