Suitid

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Suitid (läti Suiti) on läti keelt kõnelev balti rahvas, mille ajalooliseks keskuseks on Alsunga. Tänapäeval on suite ligikaudu 2500.

Suite eristab lätlastest katoliku usk, ka on nende kultuuris säilinud mitmed vanapärased jooned. Kultuuriliste eripärade tõttu ei ole kõik suitide aladel elavad katoliiklased suitid.

Aastail 1573-1738 oli loss Alsunga mõisa keskuseks, mille omanikeks olid Schwerinid. Aastal 1623 võttis toonane mõisnik Johan Ulrich von Schwerin poola päritolu preili Barbara Konarskaga abiellumiseks vastu katoliku usu ja tõi Alsungasse jesuiidid. Jesuiitide misjonitöö tagajärjel pöördus osa rahvast katoliku usku, tänapäeval elavad nende järglased Lätis suitide rahvakilluna. Rahva nimi tulenebki jesuiitidest. Aastal 1623 valmis ka suitide keskuseks olev Alsunga katoliku kirik.

Tänapäeval elavad suidid Alsunga piirkonnas, aga ka mõnes ümbritsevas vallas. Suitide kultuur kuulub Läti kultuurikaanonisse, samuti ka UNESCO inimkonna suulise ja vaimse pärandi meistriteoste nimekirja. [1].

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]