Suhhoi Su-25

Allikas: Vikipeedia
Su-25
Tüüp ründelennuk
Tootja Suhhoi
Disainer Suhhoi
Esmalend 22. veebruar 1975
Põhikasutaja  Nõukogude Liit
 Venemaa õhuvägi

Su-25 (vene keeles Су-25, NATO koodnimega Frogfoot) on Nõukogude Liidus valmistatud ühekohaline ründelennuk mille põhieesmärk on maavägede otsene toetamine lahinguväljal sihtmärgi otsese nähtavuse puhul ja määratud maapealsete koordinaatide hävitamine ka halva nähtavuse puhul.

Toodeti ka modifikatsioone, kahekohalist õppelennukit Su-25UB, pukseerimislennukit Su-25BM ja eksportmudelit Su-25K. Nende baasil on loodud eri riikides ja erineva või uuendatud varustusega mudeleid, mis kannavad muude tähekombinatsioonidega nimesid.

Projekteerimine algas 1960. aastate keskel ja 1968. aastaks oli koostatud põhiliste nõudmiste nimekiri. Lennuk pidi olema piisavalt hästi soomustatud kuulide ja kildude vastu, olema vähenõudlik maandumisraja katte suhtes, võimaldama võimalikult kiiresti valmistuma õhku tõusmiseks ja olema lihtne juhtida. Suhhoi projekteerimisbüroo võitis oma projektiga Jakovlevi, Iljušini ja Mikojani esindajaid ja oli veebruaris 1975 sooritanud esimese lennu T-8 nimelise prototüübiga ja märtsis 1981 oli NSV Liidu õhuvägi võtnud Su-25 kasutusse. 1980. aasta aprillist juunini olid kaks Su-25 lennukit teinud 100 väljalendu Afganistanis, nendest 44 lahingulendu.

Su-25 on võimalik relvastada vajaduspõhiselt õhk-maa tüüpi ja õhk-õhk tüüpi rakettide raketiheitja laskeseadmesüsteemi ja kahe 30 mm AO-17A relvasüsteemiga, millel laskemoonakomplekt 250 või muu lahingkomplekti lahingumoonaga tiivaaluse pülooniga raketigondlis.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]