Stella Liebeck

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Stella Liebeck (19124. august 2004) sai tuntuks seoses kohtuprotsessiga McDonald'si vastu.

Juhtum[muuda | muuda lähteteksti]

27. veebruaril 1992 tellis S.Liebeck McDonald'si söögikohas läbi auto akna, olles esiistmel kaasreisija, tassi kohvi. Autot juhtis S. Liebecki lapselaps Chris. Kui S. Liebecki oli kohvi kätte saanud, sõitis Chris parkimisplatsile, et vanaema saaks kohvile suhkrut ja koort lisada. Parkimisplatsil pani S. Liebeck kohvitassi põlvede vahele ja hakkas tassilt kaant ära võtma, kuid nii õnnetult, et tass läks ümber ja kuum kohv läigatas talle sülle. Kuum kohv imendus S. Liebecki jalas olevatesse dressipükstesse ja 90 sekundi jooksul, mil kohv oli kokkupuutes nahaga, arenes välja kolmanda astme põletus. Kannatada said reied, tuharad ja kube. S. Liebeck viidi haiglasse, kus ta viibis 8 päeva. Järelravi kestis 2 aastat.

Kahjuhüvitisnõue[muuda | muuda lähteteksti]

S. Liebeck ravikulud olid 11 000 dollarit. Kuid S. Liebeck soovis hüvitise suuruseks 20 000 dollarit. McDonald's pakkus hüvitise suuruseks 800 dollarit, kuid sellega hageja ei olnud nõus, siis S. Liebeck palkas advokaadi, kes koostas kohtu poole pöördumise, süüdistades McDonald's'it "ülemäära ohtliku" ja "praaktoodangu" müügis. "Ülemäärase ohtlikkuse" all pidas advokaat silmas kohvi temperatuuri (82–88 °C)

Kohtulahend[muuda | muuda lähteteksti]

Kohus leidis, et antud juhtumis lasub McDonald's'il 80% vastutus ja S. Liebeck'il 20% vastutus. Kohus tõi välja, et kuigi kohvitassil oli hoiatuskiri, oli see liialt väike. Oma otsuses märkis kohus, et kogu kahjuhüvitis, mida McDonald's peab hagejale maksma, on 2,86 miljonit dollarit.

Auhind[muuda | muuda lähteteksti]

Stella Liebeck'i nimest on saanud nime Stella auhind.