Steinhuder Meer

Allikas: Vikipeedia
Wilhelmsteini kindlus järves

Steinhuder Meer või Steinhude järv on järv Alam-Saksimaal Saksamaal, 30 km Hannoverist loodes.

Järv on saanud nime lähedalasuva Steinhude küla järgi. Järve pindala on umbes 30 km², mis teeb sellest suurima järve Loode-Saksamaal, kuid see on väga madal, keskmise sügavusega vaid 1,35 m ja maksimaalse sügavusega vähem kui 3 m. Järve veepeegel asub 38 m kõrgusel merepinnast. Järve mahub 0,088 km³ vett. Järve pikkus on 5 km ja laius on 4,5 km. Järve toidavad pinnasevesi ja sademed, välja voolab Steinhuder Meerbach (Weseri suunas). Järv asub piirkonnas, mis on tuntud kui Hannoversche Moorgeest.

Geoloogia[muuda | muuda lähteteksti]

Järv on osa pärast viimase jääaja, Weichseli jäätumise liustike taandumist moodustunud maastikust. On kaks teooriat selle kohta, kuidas Steinhude järv tekkis. Üks ütleb, et liustikud tõmbasid augu ja jääsulamisvesi täitis selle. Teine teooria ütleb, et jäätorm moodustas augu ja pinnasevee tõustes moodustus järv. Järve keskel on väike tehislik saar, millel on 18. sajandi kindlus Wilhelmstein. Tänapäeval on järv Steinhuder Meeri looduspargi looduskaitseala süda ja seda kasutatakse ka puhkealana.

Saared[muuda | muuda lähteteksti]

Järves on kaks saart, mõlemad tehislikud:

Skulptuur Steinhudes

Turism[muuda | muuda lähteteksti]

Järv on kohalikele ja puhkajatele populaarne sihtkoht. Vähemalt kolm laeva pakuvad huvireise; nendeni viivad väiksemad paadid, mis sõidavad graafiku järgi üle järve. Järve ümbritseb jalgrattatee (u 35 km), mis läbib mitut tüüpi maastikke.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]