Spinelli grupp

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Spinelli grupp (Spinelli Group) on algatus, mille eesmärk on taaselustada püüdlus liikuda föderaalse, postnatsionaalse Euroopa Liidu suunas. Eesmärgi saavutamiseks tahetakse luua rahvusriikideülest ja ühtset Euroopat toetavate kodanike, mõttekodade, MTÜ-de, akadeemikute, kirjanike ja poliitikute võrgustikku.

Spinelli grupp asutati 15. septembril 2010 Euroopa Parlamendis Brüsselis. Nime sai grupp Euroopa Liidu lõimumise protsessi ühe esimese käimalükkaja, föderalist Altiero Spinelli järgi. Grupi rajasid Guy Verhofstadt (ALDE – Euroopa liberaalsete ja reformiparteide ühenduse – esimees; Euroopa Föderalistide Liidu aupresident), Daniel Cohn-Bendit (Rohelised / Euroopa Vabaliit), Sylvie Goulard (ALDE) ja Isabelle Durant (Rohelised/Euroopa Vabaliit).

Varasemad föderalistide liikumised[muuda | muuda lähteteksti]

Spinelli grupp ei ole esimene föderalismi toetajaid koondav algatus Euroopa Parlamendis. 9. juulil 1980 asutas Altiero Spinelli "Krokodilligrupi", kuhu kuulusid föderaliseerumist toetavad europarlamendi liikmed.

Euroopa Föderalistide Liit (Union of European Federalists; UEF) ja selle noorteorganisatsioon Noored Euroopa Föderalistid (Young European Federalists; JEF) on tegutsenud üle 60 aasta edendamaks mõtet Euroopa föderatsioonist. Nad lähtuvad ’ühtsus mitmekesisuses’ põhimõttest ja usuvad, et vaid läbi Euroopa föderatsiooni on võimalik maailmajaosiseseid eraldusjooni ületada.[1] Euroopa Parlamendi liige ja UEF-i president Andrew Duff on väljendanud oma poolehoidu Spinelli grupi loomisele öeldes, et "olemasolevad föderalistlikud jõud ja organisatsioonid nagu UEF ja Intergroup tervitavad seda uut algatust". [2]

Manifest[muuda | muuda lähteteksti]

Spinelli grupi manifesti saab internetis lugeda.[3] See meenutab Ventotene manifesti,[4] mille kirjutamises Spinelli osales. Grupi liikmed kutsuvad europarlamendi liikmeid ja Euroopa kodanikke üles tekstile allkirja andma ja lisama oma nime nende inimeste loendisse, kes on vastu rahvuslusele ja valitsustevahelistele kokkulepetele. Spinelli grupi liikmed soovivad manifestis välja toodud põhimõtteid ja eesmärke toetades kiirendada Euroopa lõimumise protsessi ja populariseerida föderaalset Euroopat.

Liikmed[muuda | muuda lähteteksti]

  • Juhtgrupi moodustavad (07.03.2014 seisuga) 44 poliitikut ja mõtlejat, kes pooldavad föderaalset Euroopat.
  • Euroopa Parlamendi liikmete Spinelli grupp koondab liikmeid, kes on manifestile oma allkirja andnud. Europarlamendi liikmed otsivad võimalusi saavutada Euroopa Parlamendi hääletustel enamushääli edendamaks Euroopa-meelset, föderaalset ja rahvuslusjärgset mõtteviisi.
  • Spinelli võrgustiku grupp (Spinelli Network Group) koosneb kõigist kodanikest, kes on manifestile oma allkirja andnud. Nad osalevad debattides ja foorumites.

Väljapaistvamate föderalismi toetajate hulka kuuluvad endine Euroopa Komisjoni president Jacques Delors, endine Saksa välisminister Joschka Fischer, endine konkurentsivolinik Mario Monti, Euroopa Föderalistide Liidu president ja Euroopa Parlamendi liige Andrew Duff, endine Euroopa Parlamendi president Pat Cox ja ametisolev parlamendi asepresident Isabelle Durant.[5]

Spinelli grupi juhtgrupi liikmed tavatsevad enne Euroopa Liidu tippkohtumisi korraldada varinõukogu istungeid, et juhtida tähelepanu praeguse Euroopa Nõukogu valitsustevahelisusest lähtuvale töömeetodile, mille tõttu iga riigipea või peaminister kaitseb oma riigi rahvuslikke huve. Föderalistid tahaksid, et ettepanekuid tehtaks ja lahendusi otsitaks võttes arvesse kogu Euroopa Liidu kodanike huve.[6]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. http://www.federalists.eu/uef/
  2. http://www.federalists.eu/uef/news/federalist-campaign-grows-new-spinelli-initiative/ ”Federalist Campaign Grows – New Spinelli Initiative. 15.09.2010.
  3. http://www.spinelligroup.eu/sign-manifesto "Manifesto". Spinelli Group.
  4. http://www.eurostudium.uniroma1.it/rivista/documenti/ManifestoEST.pdf "Vaba ja ühendatud Euroopa nimel. Ventotene manifest". Tõlkinud Albert Lázaro‐Tinaut ja Laura Talvet. Aprill 2011.
  5. http://www.spinelligroup.eu/steering-group
  6. http://www.spinelligroup.eu/steering-group