Space Needle

Allikas: Vikipeedia
Space Needle (2011)

Space Needle on vaatetorn, mis asub Ameerika Ühendriikide Washingtoni osariigis Seattle'is. Seda peetakse Seattle'i linna üheks sümboliks.

Vaatetorn ehitati Seattle Centeris 1962. aastal linnas toimunud maailmanäituse jaoks, mida külastas üle 2,3 miljoni inimese. Space Needle'it külastas näituse ajal umbes 20 000 inimest päevas.

Vaatetorn on 184 m kõrge, 42 m lai ja kaalub 8660 tonni. See on ehitatud taluma tuuli tugevusega kuni 320 km/h ja kuni 9 magnituudi tugevusi maavärinaid Samuti on selle katusele paigaldatud 25 piksevarrast.

Space Needle'il on 160 m kõrgusel asuv vaateplatvorm ja 150 m kõrgusel asuv pöörlev SkyCity restoran. Külastajad saavad torni tippu sõita liftidega, mille kiiruseks on 16 km/h. Liftisõit vaatetorni tippu kestab 41 sekundit. Tugeva tuulega päevadel töötavad liftid kiirusega 8 km/h.

Space Needle'i ehitust rahastas Pentagram Corporation, kuhu kuulusid Bagley Wright ja Howard S. Wright (töödejuhataja), Ned Skinner, Norton Clapp ja John Graham (arhitektid). 1977. aastal müüsid Bagley, Skinner ja Clapp oma osaluse ettevõttes ning ainuomanikuks jäi Howard Wright. Ettevõtte praegune nimi on Space Needle Corporation.

Arhitektuur[muuda | muuda lähteteksti]

Space Needle'i arhitektuur tuleneb kunstnik Edward E. Carlsoni ja arhitekt John Grahami (noorema) koostööst. Vaatetorni kujundus tulenes kolme mehe ideedest: Edward E. Carlson kujutas seda maapinnale kinnitatud hiiglasliku õhupallina; J. Grahami idee kohaselt pidi ehitise üks osa olema kui lendav taldrik, mis sisaldaks vaateplatvormi ja restorani; Victor Steinbruecki idee kohaselt pidi vaatetorn olema liivakellakujuline.

Aastakümneid oli vaatetornis kaks 150 m kõrgusel olevat restorani. Üks, mille algne nimetus oli Need of the Needle (hiljem Space Needle Restaurant) ja teine Emerald Suite. 2000. aastal suleti mõlemad ning ehitati kokku üheks suureks 360 kraadi pöörlevaks restoraniks, mis kannab SkyCity nime.

Ehitus[muuda | muuda lähteteksti]

Howard S. Wrighti ehitusfirma juhtis ehitusprotsessi, mis viidi lõpule vähem kui aasta jooksul maksumusega 4,5 miljonit dollarit.

Maa-alune vundament valati 9,1 m sügavale 37 m laiusega. Ühe päeva jooksul läks vaja 467 betooniga täidetud veoautot, et lõpetada selle ajani toimunud suurim katkematu betooni valamine Ameerikas.

Aerofoto Space Needle'i ehitusest aastal 1961

Ehitis sisaldab 250 tonni sarrusvardaid ja kaalub 5850 tonni. Terasvarda struktuur on kinnitatud vundamendiga 72 poldi abil, millest igaüks on 9,1 m pikkune. Torn ehitati taluma tuule kiirust 322 km/h, kahekordistades nõutud ajastandardit.

Torn valmis vaid 400 päevaga ja avati ametlikult maailmanäituse esimesel päeval aprillis 1962. Sellest sai kohe Seattle'i linna ikoon.

Aastal 2000 läbis Space Needle 20 miljoni dollari suuruse renoveerimisprojekti. See hõlmas restorani ja tipptasemete täielikku ümberehitamist koos välise valguse ja maalide lisamisega. Sellele tehti ka esimene suurpuhastus.

Osa ümberehitamistöödest oli lisada spiraaltrepp, mis oli plaani esialgse osa, kuid polnud varem veel ehitatud.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Aastal 1996 sooritas vaatetornist langevarjuhüppe 6 inimest, kellest 2 tegid seda illegaalselt ning ka seejärel vahistati.

Aastal 1974 sooritas Paul D. Baker vaatetornist enesetapu.

2007. aasta 19. mail külastas vaatetorni 45 miljones inimene, kelleks oli Greg Novoa San Franciscost.

Aastal 2008 viidi tornis läbi esimene suurpuhastus.

Aastal 2017 alustati torni ülemise osa renoveerimist, mille käigus paigaldati restorani põrandale klaaspind ja vaatlusplatvormi aknad asendati klaaspaneelidega, et tagada külastajatele parem vaade linnale. Renoveerimise kogumaksumus oli 100 miljonit dollarit.

Galerii[muuda | muuda lähteteksti]

Allikad[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]