Sotnik-TV

Allikas: Vikipeedia
Sotnik-TV logo.

Sotnik-TV on Venemaal, Moskvas asuv sõltumatu ühiskondlik-poliitiline infokanal, mis tegeleb Venemaa ja kogu maailma tähtsaimate sündmuste edasiandmise ja valgustamisega. Infokanal on asutatud 17. märtsil 2014 aastal.

Aleksandr Sotnik, veebruar 2013 a.
Sotnik-TV. Uudistesaade (oktoober 2017)

Sotnik-TV:

  • Ei sõltu poliitilisest konjuktuurist;
  • Ei ole sponsoreeritav poliitikute, ühiskondlike organisatsioonide, liikumiste või riiklike struktuuride poolt;
  • Ei saa välismaalt toetusi, vaid eksisteerib tänu vaatajate ja kuulajate vabatahtlikele annetustele ja erinevatele koostöövormidele nii finantseerimise, kui ka uudisteedastuse vallas.
Aleksandr Sotnik stuudios saadet lugemas, juuli 2017 a.

Sotnik-TV räägib enese iseloomustamiseks nii: "Sellal kui Venemaa ametlikud teabevahendid on pöördunud propagandasõja ja vihkamise levitamise lainele, seisab Sotnik-TV vastu totaalsele valede levitamisele sõltumatu ajakirjandusliku tegevuse kaudu."[1]

Infokanali reportaažid sündmuskohtadelt ja protestiaktsioonidelt on tekitanud elavat vastukaja nii Venemaa, Ukrainas ja Valgevenes, kui ka Euroopa Liidu riikides. Üks vaataja on registreeritud ka isegi Põhja-Koreast. 2017. aasta märtsis loendati Sotnik-TV vaatajaid 140 000 inimest, sama aasta oktoobris on neid 240 000.[2]

Aleksandr Sotnik Kiievis pärast intervjuud Espresso-TVs, aprill 2015 a.

Telekanal plaanib tasapisi laieneda ja toota uusi programme, põnevaid reportaaže ja intervjuusid ning näidata ka vanu unikaalseid dokumentaalkaadreid. Infovahetuseks ja uuteks huvitavateks projektideks ollakse koostööks valmis kõigi vaatajate ja asjast huvitatutega.[3]

Sotnik-TV "Nemtsovi sillal" Moskvas, märts 2015 a.

Praegu on vabatahtlikust infovahetustegevusest välja kasvanud telekanalis vaid mõned töötajad. Telekanali juht on vene kirjanik, muusik ja ajakirjanik Aleksandr Sotnik.[4], kes on praegu ka ise uudisteankur ja saatejuht. Tema saated on väga teravalt ühiskonnakriitilised ja praeguse Venemaa valitsuse ja Kremli võimuladviku suhtes kompromissitult opositsioonilised. Ta tajub hästi ühiskondlik-poliitilisi protsesse tänapäeva Venemaal ja annab seda oma autorisaadetes edasi heas kirjanduslikus, mahlakas ja andekas vene keeles. Tööpäevadel teeb neutraalseid uudistesaateid ja tänavaküsitlusi Venemaal. Tema isiklikku ja võttemeeskonna arvamust "olukorrast riigis" ja Venemaa ümber käsitlevad nädalakokkuvõttesaated, intervjuud poliitikavaatlejatega ja kuu sündmusi analüüsiv saade "Tšornõi jaštšik" ('Must kast').[5] Lisaks on tulnud saateid, mis näitavad Venemaa eri regioonide ja linnade elu-olu, käsitlevad Venemaa ajaloo eri perioode ja saade, milles saavad rääkida oma lugu inimesed, kes on jäänud vene bürokraatia ja võimude tagakiusamise "hammasrataste vahele".

Veebruari algusega 2018 on telekanali jälgijaid 281 000 inimest.[6]

Aleksandr Sotnik Moskvas, ajakirjanduslik tegevus võib olla seotud ka suurte riskidega. Septembris 2014 a.
Sotnik-TV saade, poliitikaanalüüs koos Igor Tšubaisiga. Jaanuaris 2017 a.

Sotnik-TV saated[muuda | muuda lähteteksti]

  • Igapäevased uudised 21:00 esmaspäevast reedeni.
  • Paar korda nädalas on intervjuud uute huvitavate persoonidega ja tänavküsitlused Venemaa linnade tänavatel.
  • Laupäeviti on nädalat kokkuvõttev otsesaade "Prjamoi efir" ("Otse-eeter"), milles A. Sotnik räägib nädala sündmustest Venemaal ja vastab lugejate küsimustele.
  • Kuu aja sündmusi kokkuvõttev saade "Tšornõi jaštšik" ("Must kast"), kus esinevad oma arvamustega ka Venemaa tuntumad opositsioonilised poliitanalüütikud. Saade on eetris iga kuu esimesel nädalal.
  • Autorisaade paar korda kuus, kus A. Sotnik annab edasi oma isiklikku nägemust ja hinnanguid viimastele olulisematele poliitilistele sündmustele, nähtustele ja suundumustele riigis (Venemaal).

Saated on üles laetud Sotnik-TV kodulehele, You Tube ja V Kontakte portaali, pidev andmete edastamine ja arutelu toimub ka Sotnik-TV Facebooki lehel.

Oktoobri lõpus 2017 a. alustati saatesarjaga Venemaa ajaloost, milles vene filosoof Igor Tšubais lükkab ümber kommunistide valitsemisperioodil tekkinud müüte ajaloosündmustest ja analüüsib unustatud faktide valguses toimunu tegelikku olemust.

Tänavaküsitlusi viivad läbi ja teevad neist saateid Anton Mironov ja Roman Pereverzjev.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]