Sotnik-TV

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Sotnik-TV on Venemaal Moskvas asuv sõltumatu ühiskondlik-poliitiline infokanal, mis vahendab Venemaa ja maailma tähtsamaid sündmusi. Infokanal asutati 17. märtsil 2014.

Infokanali sõltumatus[muuda | muuda lähteteksti]

Sotnik-TV

  • ei sõltu poliitilisest konjunktuurist;
  • ei ole sponsoreeritav poliitikute, ühiskondlike organisatsioonide, liikumiste ega riiklike struktuuride poolt;
  • ei saa välismaalt toetusi, vaid eksisteerib tänu vaatajate ja kuulajate vabatahtlikele annetustele ja erinevatele koostöövormidele nii finantseerimise kui ka uudisteedastuse vallas.

Sotnik-TV räägib enese iseloomustamiseks nii: "Sellal kui Venemaa ametlikud teabevahendid on pöördunud propagandasõja ja vihkamise levitamise lainele, seisab Sotnik-TV vastu totaalsele valede levitamisele sõltumatu ajakirjandusliku tegevuse kaudu."[1]

Rahvusvahelisus[muuda | muuda lähteteksti]

Infokanali reportaažid sündmuskohtadelt ja protestiaktsioonidelt on tekitanud elavat vastukaja nii Venemaal, Ukrainas ja Valgevenes kui ka Euroopa Liidu riikides. Üks vaataja on registreeritud ka isegi Põhja-Koreast. 2017. aasta märtsis loendati Sotnik-TV vaatajaid 140 000 inimest, sama aasta oktoobris on neid 240 000.[2]

Telekanal plaanib tasapisi laieneda ning hakata näitama ka vanu unikaalseid dokumentaalkaadreid.[3]

Aleksandr Sotnik[muuda | muuda lähteteksti]

Praegu on vabatahtlikust infovahetustegevusest välja kasvanud telekanalis vaid mõned töötajad. Telekanali juht on vene kirjanik, muusik ja ajakirjanik Aleksandr Sotnik.[4], kes juhib muude saadete kõrval ka uudistesaadet. Tema saated on väga teravalt ühiskonnakriitilised ning praeguse Venemaa valitsuse ja Kremli võimuladviku suhtes kompromissitult opositsioonilised. Ta tajub hästi ühiskondlik-poliitilisi protsesse tänapäeva Venemaal ja annab seda oma autorisaadetes edasi heas kirjanduslikus, mahlakas ja andekas vene keeles. Argipäeviti teeb neutraalseid uudistesaateid ja tänavaküsitlusi Venemaal. Tema isiklikku ja võttemeeskonna arvamust "olukorrast riigis" ja Venemaa ümber käsitlevad nädalakokkuvõttesaated, intervjuud poliitikavaatlejatega ja kuu sündmusi analüüsiv saade "Tšornõi jaštšik" ('Must kast').[5] Lisaks on tulnud saateid, mis näitavad Venemaa eri regioonide ja linnade elu-olu, käsitlevad Venemaa ajaloo eri perioode ja saade, milles saavad rääkida oma lugu inimesed, kes on jäänud vene bürokraatia ja võimude tagakiusamise "hammasrataste vahele".

2018. aasta veebruari alguse seisuga on telekanalil 281 000 vaatajat.[6]

Sotnik-TV saated[muuda | muuda lähteteksti]

  • Igapäevased uudised kell 21 esmaspäevast reedeni.
  • Paar korda nädalas on intervjuud uute huvitavate persoonidega ja tänavküsitlused Venemaa linnade tänavatel.
  • Laupäeviti on nädalat kokkuvõttev otsesaade "Prjamoi efir" ("Otse-eeter"), milles A. Sotnik räägib nädala sündmustest Venemaal ja vastab lugejate küsimustele.
  • Kuu aja sündmusi kokkuvõttev saade "Tšornõi jaštšik" ("Must kast"), kus esinevad oma arvamustega ka Venemaa tuntumad opositsioonilised poliitanalüütikud. Saade on eetris iga kuu esimesel nädalal.
  • Autorisaade paar korda kuus, kus A. Sotnik annab edasi oma isiklikku nägemust ja hinnanguid viimastele olulisematele poliitilistele sündmustele, nähtustele ja suundumustele riigis (Venemaal).

Saated laaditakse üles Sotnik-TV kodulehele, You Tube'i ja portaali V Kontakte, pidev andmete edastamine ja arutelu toimub ka Sotnik-TV Facebooki lehel.

2017. aasta oktoobri lõpus alustati saatesarja Venemaa ajaloost, milles vene filosoof Igor Tšubais lükkab ümber kommunistide valitsemisperioodil tekkinud müüte ajaloosündmustest ning analüüsib unustatud faktide valguses toimunu olemust.

Tänavaküsitlustel põhinevaid saateid teevad Anton Mironov ja Roman Pereverzjev.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]