Sněžka

Allikas: Vikipeedia
Sněžka 1900. aastal

Sněžka (tšehhi keeles) ehk Śnieżka (poola keeles) on mägi Tšehhi ja Poola piiril, Sileesia mäestiku silmapaistvaim punkt Krkonoše mägedes. Mäe tipp on 1603 meetrit üle merepinna ning tegu on Tšehhi, Alam-Sileesia vojevoodkonna (Poola), Krkonoše mäestiku ja kogu Sudeetide kõrgeima mäega.

Sněžka oli üks esimesi turistiderohkeid Euroopa mägesid. Selle peamiseks põhjuseks võib pidada väheseid tehnilisi raskusid mäkketõusul ja asjaolu, et alates XVI sajandist tulid paljud külastajad lähedalasuvasse Cieplice Śląskie-Zdrój kuurorti. Visuaalselt domineeriv Sněžka Krkonoše mäestikus oli kuurordi külastajate jaoks oluline vaatamisväärsus.

Esimene ajalooline teade tipputõusmisest pärineb 1456. aastast, kui tundmatu Veneetsia kaupmees otsis mäelt vääriskive. Hiljem tekkisid mäestikule kaevandusasulad. Peamiselt kaevandati vaske, rauda ja arseeni.

Mäe esimene saksakeelne kirjalik mainimine oli Georg Agricola poolt 1546. aastal nimega Riseberg ('hiiglaslik mägi', vrd Riesengebirge 'hiiglaslikud mäed'). Viisteist aastat hiljem ilmus nimi Riesenberg Martin Helwigi Sileesia kaardile. Saksa nimi muudeti hiljem Riesenkoppe'ks ('hiiglaslik tipp') ja lõpuks Schneekoppe'ks ('lumetipp', 'lumine pea').

Mäe tippu ehitati puidust ilmajaam umbes 1900. aastal. See oli ainus ilmajaam Kesk-Euroopas, mis teisest maailmasõjast puutumata jäi. See lammutati 1980. aastatel.

Tänapäeval[muuda | muuda lähteteksti]

Poola meteoroloogia vaatluskeskus, 2006
Vaade Sněžka tipust

Mäe üks külg asub Tšehhis, teine Poolas. Piirkond on eriti populaarne suvel Tšehhi, Poola ja Saksa turistide seas, pakkudes selle piirkonna ainulaadses mägikeskkonnas matkamise võimalusi.

Poola poolele ehitati 1974. aastal kettakujuline observatoorium koos ilmajaama ja restoraniga ning Püha Laurentiuse kabel. Tšehhi poolel asuvad postkontor ja köistee, mis ühendab tipu mäe põhjaküljes asuva Pec pod Sněžkou linnaga.

2004. aastal ehitati mäe tippu ka uus postkontor ja vaatlusplatvorm. Vana postkontor oli suletud alates 1980. aastatest.

2014. aastal asendati Pec pod Sněžkou linnast Sněžka tippu viiv vana köistee uuega, mis võimaldab tunnis mäe tippu viia kuni 250 külastajat. Uus köistee kasutab moodsaid neljakohalisi kabiine.

Samuti on palju tähistatud matkaradasid Poolast, peamiselt Karpaczi linnast. Karpaczist Kopasse (1377 m kõrgusel) on võimalik liikuda istetõstukiga, mis lühendab teed mäe tippu märkimisväärselt.