Slanské kõrgustik

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Slanské kõrgustiku asukoht Slovakkias (tähistatud halliga)
Milič

Slanské kõrgustik (slovaki Slanské vrchy) on kõrgustik Slovakkia idaosas, mis on osa Lääne-Karpaatidest ja ühtlasi on see ka osa Põhja-Ungari keskmäestikust. Selle regiooni kõrgeim tipp on Šimonka (1092 m).

Kõrgemad tipud on veel Čierna hora (1 072,7 m), Tri chotáre (1 025,2 m), Makovica (981,4 m), Krivý javor (977,0 m), Praporec (961,2 m), Lysá (956,3 m), Menší vrch (949,9 m), Nad Remetovou (929,6 m), Oblík (924,8 m) ja Mošník (911,1 m).

Asend[muuda | muuda lähteteksti]

Slanské kõrgustik piirneb järgmiste geograafiliste piirkondadega:

Kõrgustiku jaotus[muuda | muuda lähteteksti]

Kõrgustiku koosseisus eristatakse mitmeid alampiirkondi. Selle lõunaosas asub Milič. Selle kõrgeimaks punktiks on Veľký Milič (895 m). Piirkonna põhjapiiriks on Čierna nad Tisou ja Košice vaheline raudtee. Madalamad osad ulatuvad 190 meetrit üle merepinna.

Vaade Šimonkalt

Sellest põhjas asub Bogota, mille kõrgeimaks punktiks on samanimeline mägi (800 m). Piirkonna põhjapiiriks on Čierna nad Tisou ja Košice vaheline raudtee. Bogota aladele jääb Krčmárka looduskaitseala. Madalamad osad ulatuvad 200 meetrit üle merepinna.

Bogotast põhjas asub Mošník, mille kõrgeimaks punktiks on samanimeline mägi (911 m). Mošníku aladele jääb Bačkovi oru looduskaitseala. Madalamad osad ulatuvad 200 meetrit üle merepinna.

Mošníkust põhjas asub Makovica, mille kõrgeimaks punktiks on samanimeline mägi (981,4 m). Makovica aladele jäävad Rankoveci kaljude looduskaitseala ja Malé brdo looduskaitseala. Madalamad osad ulatuvad 200 meetrit üle merepinna.

Makovicast põhjas asub kõrgeim osa Šimonka, mille kõrgeimaks punktiks on samanimeline mägi ja kus asuvad kõik kõrgustiku tipud, mis on enam kui kilomeetri kõrgused. Madalamad osad ulatuvad 200 meetrit üle merepinna.

Geoloogia[muuda | muuda lähteteksti]

Mäestik on tekkinud neogeenis koos Karpaatidega, koosnedes vulkaanilistest kivimitest. Valdavad datsiit ja rüoliit, leidub ka kõrgekvaliteedilist andesiiti, mis on kasutusel ehituskivina. Lisaks leidub seal tuffi. Kõrgustiku põhjaosas leidub settekivimeid - liiva, savi, konglomeraate. Dubníki kaitsealal leidub opaale.[2]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Mazúr, E., Lukniš, M. 1986, Geomorfologické členenie SSR a ČSSR. Časť Slovensko. Slovenská kartografia, Bratislava
  2. Slanské vrchy. In: Štátny zoznam osobitne chránených častí prírody SR. Banská Bystrica : Slovenská agentúra životného prostredia, 2007.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]