Simón Bolívar

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Simón Bolívar
Simón Bolívar, 1825.jpg
Sündinud 24. juuli 1783
Caracas (Hispaania koloniaalimpeerium)
Surnud 17. detsember 1830 (vanus 47)
Amet poliitik
Autogramm
Simón Bolívar Signature.svg

Simón José Antonio de la Santísima Trinidad Bolívar Palacios Ponte y Blanco tuntud rohkem,  kui Simón Bolívar, oli Venezuela sõjaväe- ja poliitikategelane. Ta oli Suur-Kolumbia ja Boliivia[1] vabariikide rajaja. Ta oli üks silmapaistvamaid juhte Ameerika vabadusvõitlustes Hispaania impeeriumi vastu. Ta inspireeris ja aitas saavutada Boliivia, Colombia, Ecuador, Panamá, Perú ja Venezuela iseseisvuse.

Bolívar sündis Caracases rikkas kreooli perekonnas ja nagu oli tema ajal tavaks kõrgema klassi perekondade pärijate puhul, saadeti ta varakult välismaale õppima. 16-aastaselt jõudis ta Hispaaniasse ja seejärel kolis Prantsusmaale. Euroopas viibides tutvus ta valgustusajastu ideedega, mis hiljem motiveeris teda tõrjuma valitsevaid hispaanlasi Lõuna-Ameerika koloonias. Kasutades ära Napoleon I vastasest sõjast Hispaanias põhjustatud segadusi, alustas Bolívar 1808. aastal oma iseseisvuse kampaaniat. Kolumbia (Gran Colombia, hiljem Uus-Granada) iseseisvus  kindlustati 7. augusti 1819. aastal, kui võideti Boyacá lahing. Seejärel kehtestati kolme aasta jooksul  riiklik suurkogu. Vaatamata mitmetele takistustele, sealhulgas enneolematu Hispaania ekspeditsiooniväe saabumisele, saavutasid revolutsionäärid lõpuks võidu, mis kulmineerus 1821. aastal Carabobo lahingus, mis tegi Venezuelast tegelikult iseseisva riigi.

Pärast seda võitu Hispaania monarhia üle osales Bolívar Ladina-Ameerika esimese iseseisvate riikide liidu, Gran Colombia, asutamisel, mille presidendiks ta oli aastatel 1819-1830. Edasiste sõjakäikude abil tõrjus ta Hispaania väed Ecuadorist, Peruust ja Boliiviast, millest viimane kannab tema nime. Ta oli samaaegselt Gran Colombia (praegu Venezuela[2], Colombia, Panama ja Ecuador), Perú ja Boliivia president, kuid varsti pärast seda nimetati tema teine ametnik Antonio José de Sucre Bolivia presidendiks. Bolívari eesmärk oli luua tugev ja ühtne hispaaniakeelne Ameerika, mis oleks suuteline seisma silmitsi mitte ainult Hispaania ja Euroopa Püha Alliansi poolt lähtuvate ohtudega, vaid ka Ameerika Ühendriikide esilekerkiva võimuga. Oma võimsuse tipul valitses Bolívar suurt territooriumi Argentiina piirist kuni Kariibi mereni.

Kasutatud allikad: (Simón Bolívar, 2022) https://es.wikipedia.org/wiki/Sim%C3%B3n_Bol%C3%ADvar

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Adreas Huss. "Boliivia".
  2. Adreas Huss. "Venezuela".