Siinai mägi

Allikas: Vikipeedia
Siinai mägi
Õigeusu Püha Kolmainsuse kabel Siinai mäel
Jabal-musa-location.png

Siinai mägi on Vana Testamendi järgi paik, kus Issand tegi Iisraeli rahvaga lepingu ja andis neile Moosese vahendusel oma seadused (vt Moosese seadused) (2 Mo 24:16-18).

Uuemate leidude, ekspeditsioonide, uuringute, analüüside ja järelduste järgi alates 1978.aastast (Ron Wyatt'i ja tema kaaslaste sukeldumine) võib seada praeguse meile tuntud Siinai mäe seotust Vana Testamendiga kahtluse alla ja samuti tema seotust Moosese rahva(iisraellaste) põgenemisega vanaegiptlaste eest. Uus võimalik asukoht pühale mäele arvatakse juhtivate piibliteadlaste sõnul olevat hoopis teisel pool Punase mere Aqaba lahte Saudi Araabia looderanniku lähedases mäeahelikus. Enamasti pakutakse selleks nüüd Jabal al-Lawz'i (tuntud ka Gebel al-Lawz) mäge.[1]

Selle sündmuse täpseks toimumiskohaks peetakse siiani üldlevinud teooria järgi Jabal Sīnā’ mäge (rööpnimi Jabal Mūsá 'Moosese mägi') Siinai poolsaare lõunaosas.

See mägi on 2285 meetrit kõrge ja asub Siinai poolsaare kõrgeima, 2629 m kõrguse Katherina mäe lähedal. Lähedal on teisigi Siinai mäest kõrgemaid tippe.

Selleks, et jõuda mäe tippu, tuleb üldjuhul lähtuda Katherina mäe jalamil olevast Katariina kloostrist. Klooster asub Katherina mäe jalamil umbes 1260 m kõrgusel merepinnast.

Siinai mäe tippu viib kaks peamist teed, mis algavad Katariina kloostrist. Pikema ja tasasema tee Siket El Bashait läbimiseks kulub jalgsi 2,5 tundi ning seda saab läbida ka kaameliga. Järsem ja otsesem tee Siket Sayidna Musa koosneb niinimetatud 3750-st patukahetsuse sammust ning algab kloostri taga jäärakus.

Siinai mäe tipu lähedal on mošee ja õigeusu Püha Kolmainsuse kabel, mis 1934. aastal püstitati 16. sajandist pärit kiriku varemetele. Kabelis asub väidetavalt kivi, millest Issand tegi Moosese käsulauad. Tipu lähedal asub ka niinimetatud Moosese koobas, kus Mooses olevat oodanud, kuni Jumal talle käsulauad andis.

  1. http://www.covenantkeepers.co.uk/red_sea.htm