Mine sisu juurde

Automaatjuhtimissüsteem

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Automaatne juhtimissüsteem)

Automaatjuhtimissüsteem ehk automaatne juhtimissüsteem ehk automatiseeritud juhtimissüsteem on tootmis-, majandus- vms. tegevuse juhtimise süsteem, mille puhul kasutatakse juhtseadmetena regulaatoreid, programmeeritavaid kontrollereid, tööstusarvuteid, personaalarvuteid ja teisi andmetöötlusvahendeid.

Tehnoloogilise protsessi automaatses juhtimissüsteemis analüüsitakse anduritelt saabuvat informatsiooni juhtsüsteemis (arvutis, kontrolleris) ja moodustatakse seejärel juhtsignaalid ehk juhtkäsk täituritele. Süsteemis toimuvaid protsesse jälgib masinaoperaator juhtimispuldil olevalt kuvarilt. Säilitamisele kuuluv informatsioon salvestatakse mällu ning vajaduse korral saab selle printeri abil väljastada paberil. Automatiseeritud juhtimissüsteemis osaleb inimene juhtimisprotsessis kaudselt protsessi jälgijana või vajaduse korral selle ümberhäälestajana või ümberprogrammeerijana.

Automatiseeritud juhtsüsteemi põhikomponendid[muuda | muuda lähteteksti]

Automatiseeritud juhtimissüsteemi põhikomponendid on järgmised:

  • juhitav protsess ‒ tehnoloogiline tegevus nagu keevitamine, kuumutamine, tükitootmine jne.
  • sisendseadmed ‒ lülitid, kontaktid, andurid, seadurid jne.
  • sisendmoodulid ‒ signaalimuundurid, võimendid, eraldusplokid, filtrid, kaitseahelad jms;
  • regulaatorid ‒ kontrollerid või juhtarvutid – pidevad või diskreetsed regulaatorid, mikroprotsessoritel kontrollerid, laiatarbe või tööstusarvutid;
  • juhtprogramm ‒ protsessijuhtimise eeskiri;
  • väljundmoodulid ‒ signaalimuundurid, võimendid, kaitseahelad jms.
  • inimese masina liides (IML) ‒ juhtseadme ja protsessi jälgimiseks, juhtimiseks ja programmeerimiseks. IML koosneb üld- või eriotstarbelisest kuvarist ning juhitava protsessiga seotud tarkvarast.

Juhtimine[muuda | muuda lähteteksti]

Juhtimissüsteemis tehnoloogilisest protsessist anduritega tuvastatav info muundatakse juhtseadmele vastuvõetavale kujule. Juhtseade töötleb seda infot mällu salvestatud arvutiprogrammi järgi ning väljastab juhtsignaalid täiturseadmetele, mis juhivad konkreetset protsessi. Juhtimissüsteemi juurde kuulub alati inimese masina liides ehk kasutajaliides (inglise: Human Machine Interface, Man Machine Interface), mis võimaldab inimesel osaleda juhtimiseks vajaliku informatsiooni sisestajana ehk programmeerijana ning teostada järelevalvet.

Tootmisega seotud juhtimisobjektid võib liigitada laias laastus pidevprotsessideks, tootmismasinateks ja tükitootmissüsteemideks. Pidevprotsessidega on tegemist energeetikas (katlamajad) keemia- ja toiduainetööstuses, metallurgias jm. Tükitootmissüsteemidega on tegemist näiteks masinaehituses. Tükitootmissüsteemide põhilisteks komponentideks on automaatliinid ja paindtootmissüsteemid.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]