Seiklusmäng

Allikas: Vikipeedia

Seiklusmängud keskenduvad erinevalt osavust nõudvatest arvutimängudest loo jutustamisele ja rahulikumale mängumaailma uurimise ja mõistatuse lahendamise tegevusele. Erineval rollimängust ei ole tegelasel statistilisi näitajaid, mis mängu käigus muutuks. Esimest selle suunalist mängu Colossal Cave Adventure mängiti suurarvutitel, kus kuvarit asendas printer. Selle laadilised tekstiseiklused (interactive fiction games ehk text adventures)sobisid hästi ka piiratud graafiliste võimalustega esimestele pc-dele. Kuulsaim tekstiseikluste looja oli Infocom, mis oli lisaks keerulisi lauseid tunnistavale kasutajaliidesele tuntud huumori kasutamise ja kirjanik Douglas Adams-i osavõtu poolest mängude loomises. Lisaks Hitchhiker's Guide to Galaxy mängule on tuntud Zorki seeria ja varased detektiivmängud.

Graafilised seiklusmängud said tuntuks tänu Sierra Online-le. Kuigi tegevuste kirjalik sisestamine oli ikka mängu osa, liikus mängija juhitav tegelane nüüd ringi pseudokolmemõõtmelises maailmas. Sierra selle põlvkonna seiklustest on tuntud King's Quest-i, Space Quest-i, Police Quest-i, Leisure Suit Larry ja Quest for Glory sarjade esimesed osad.

Sierraga asus peagi võistlema LucasArts (toona LucasFilm), kes tõi mitmeid uuendusi hiirega valitavatest verbidest kuni suremist vältivate mängudeni. Kummalise huumoriga varaste mängude Maniac Mansion ja Zack McKraken and Alien Mindbenders kõrval on tuntud Indiana Jones-ist rääkivad seiklusmängud, The Secret of Monkey Island-i seeria ja multifilmilik järg Maniac Mansion'ile Day of the Tentacle. Sierra hiirega juhitavad mängud tõid varasemate seeriate järgede kõrval kaasa õpetlikud mängud nooremale mängijale ja legendaarse Gabriel Knight'i seeria. LucasArts jäljendas hiljem nende lihtsutatud, ikoonidega süsteemi mängudes nagu Full Throttle ja Curse of Monkey Island.

Paljud fännid peavad hiirega juhtimist seiklusmängude alla käigu alguseks. Sierra hiirega liides oli lihtsam kui LucasArtsil. Edasi aga valmisid mängud, kus oli ainult üks tegevus või lisandus sellele ainult võimalus teise hiirenupuga mängumaailma esemeid ja asukaid vaadata. Selliste mängude hulka kuulusid paljud interaktivsed filmid, kus filmitud lõigud domineerisid mängija poolse kontrolli üle. Sierra andis sellesse oma panuse esimese Phantasmagoria mänguga, mille poolt nõutud cd-de hulk oli toona sensiatsiooniline.

Uuemal ajal kummitavad seiklusmänge nende valmistamiseks kuluvad suured summad ja tegijate suhteline tundmatus. (Sierra ja LucasArts on loobunud seda tüüpi mängude tootmisest.) Üleminekul arvutiga loodud kolmemõõtmelisele graafikale on püütud jäljendada nn. action-seikluste (action adventures) otsest tegelase kontrollimist, mis paljudele seiklusmänguritele oma näpu osavuse nõudlikkuses ei meeldi.

Uute seiklusmängude nappus on põhjustanud mitmeid projekte, mis üritavad vanu mänge kaasaegsetel operatsioonisüsteemidel mängitavaks muuta. Sellisteks projektideks on näiteks LucasArtsi mängude mängimiseks mõeldud ScummVM ning AGD Interactive'i King's Quest-sarja uusversioonid.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]