Seiklusmäng

Allikas: Vikipeedia

Mõeldud on seiklusmänge arvutil ja videomängudel. Kui soovid infot lauamängude või maastikul mängitavate seiklusmängude kohta, siis vaata vastavaid linke.

Seiklusmängud keskenduvad erinevalt osavust nõudvatest arvutimängudest loo jutustamisele ja rahulikumale mängumaailma uurimise ja mõistatuse lahendamise tegevusele. Erineval rollimängust ei ole tegelasel statistilisi näitajaid, mis mängu käigus muutuks. Esimest sellesuunalist mängu "Colossal Cave Adventure" mängiti suurarvutitel, kus kuvarit asendas printer. Sellelaadsed tekstiseiklused (interactive fiction games ehk text adventures) sobisid hästi ka piiratud graafiliste võimalustega esimestele PC-dele. Kuulsaim tekstiseikluste looja oli Infocom, mis oli lisaks keerulisi lauseid tunnistavale kasutajaliidesele tuntud huumori kasutamise ja kirjanik Douglas Adamsi osavõtu poolest mängude loomises. Lisaks mängule "Hitchhiker's Guide to Galaxy" on tuntud Zorki sari ja varased detektiivimängud.

Graafilised seiklusmängud said tuntuks tänu Sierra Onlineile. Kuigi tegevuste kirjalik sisestamine oli ikka mängu osa, liikus mängija juhitav tegelane nüüd ringi pseudokolmemõõtmelises maailmas. Sierra selle põlvkonna seiklustest on tuntud "King's Questi", "Space Questi", "Police Questi", "Leisure Suit Larry" ja "Quest for Glory" sarjade esimesed osad.

Sierraga asus peagi võistlema LucasArts (toona LucasFilm), kes tõi mitmeid uuendusi hiirega valitavatest verbidest kuni suremist vältivate mängudeni. Kummalise huumoriga varaste mängude "Maniac Mansion" ja "Zack McKraken and Alien Mindbenders" kõrval on tuntud Indiana Jonesist rääkivad seiklusmängud, "The Secret of Monkey Islandi" sari ja multifilmilik järg "Maniac Mansionile" "Day of the Tentacle". Sierra hiirega juhitavate mängude hulka kuuluvad lisaks varasemate sarjade järgedele ka õpetlikud mängud nooremale mängijale ja legendaarne mängusari "Gabriel Knight". LucasArts jäljendas hiljem nende lihtsustatud, ikoonidega süsteemi mängudes nagu "Full Throttle" ja "Curse of Monkey Island".

Paljud fännid peavad hiirega juhtimist seiklusmängude allakäigu alguseks. Sierra hiirega liides oli lihtsam kui LucasArtsil. Edasi aga valmisid mängud, kus oli ainult üks tegevus või lisandus sellele ainult võimalus teise hiirenupuga mängumaailma esemeid ja asukaid vaadata. Selliste mängude hulka kuulusid paljud interaktiivsed filmid, kus filmitud lõigud domineerisid mängija poolse kontrolli üle. Sierra andis sellesse oma panuse esimese "Phantasmagoria" mänguga, mille poolt nõutud CD-de hulk oli toona sensatsiooniline. Ühe tegevusega kasutajaliides sobis hästi "Mysti" ja seda jäljendavate mängude jaoks, kus taskupõhiseid mõistatusi asendasid masinate kujul keskkonda integreeritud staatilised mõistatused.

1990. aastate keskpaiga järel kummitasid Ameerika Ühendriikides toodetud seiklusmänge nende valmistamiseks kuluvad suured summad ja tegijate suhteline tundmatus. Üleminekul arvutiga loodud kolmemõõtmelisele graafikale püüti jäljendada nn action-seikluste (action adventures) otsest tegelase kontrollimist, mis paljudele seiklusmänguritele oma näpu osavuse nõudlikkuses ei meeldinud. Suurema eelarvelisi mänge valmistatakse Euroopas selliste kompaanide nagu sakslaste Daedalic Entertainmenti poolt, Ameerikas on levinud retro-resolutsiooniga nostalgiale rõhuvad mängud, mida kommertslikult turustab Wadjet Eye Games ja oluliseks on muutunud telefonimängude turg. Tänu taskuvideomängudele on läänepoolkeral saanud tuntuks jaapanlaste vähese interaktiivsusega visuaalsed romaanid, mille säravamaiks näiteks on nutikate kriminaalmõistatustega mängud "Ace Attorney" seeriast. Telltale Games ja Quantic Dream annavad välja loopõhiseid mänge, kus rõhk on liikunud mõistatuste lahendamiselt loo kulgu mõjutavate valikute tegemisele.

Mitmeid projektid üritavad vanu mänge kaasaegsetel operatsioonisüsteemidel mängitavaks muuta. Sellisteks projektideks on näiteks LucasArtsi mängude mängimiseks mõeldud ScummVM ning AGD Interactive'i "King's Questi" sarja uusversioonid.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]