Scottish Premier League

Allikas: Vikipeedia
Scottish Premier League
Riik Šotimaa  (1. liigaaste)
Konföderatsioon UEFA
Asutatud 1998
Võistkondi 12
Valitsev meister Rangers
Enim meistritiitleid Rangers (7)
Veebileht scotprem.com
↓ Madalam liigaaste Scottish First Division

Scottish Premier League (SPL) on Šotimaa jalgpalli kõrgeim liiga. SPL alustas tegevust 1998–1999 hooajal, ja selle aja jooksul liigas on mänginud 18 erinevat jalgpalliklubi. Meistritiitli on võitnud aga vaid kaks (nn Old Firm) – Celtic ja Rangers, mis baseeruvad Šotimaa suurimas linnas – Glasgow's. Iga klubi on pärast 2009–2010 hooaja lõppu kuuekordne Šotimaa meister.

Algusel Scottish Premier League's oli 10 meeskonda, aga see arv oli suurenenud 2000–2001 hooajal 12-ni.

Võistluse formaat[muuda | redigeeri lähteteksti]

Hooaja jooksul SPL-i jalgpalliklubi kohtub kolm korda teiste klubidega liigast. Pärast seda jagatakse võistkonnad kogutud punktide järgi kahte gruppi ja iga jalgpalliklubi mängib veel viis mängu, üks kord iga oma gruppi kuuluva meeskonnaga. Pärast jagamist jalgpalliklubid on vaadeldavad eraldi (alumisele gruppile sattunud meeskond saab hooaja lõpus maksimaalselt 7. kohta). Niisugune jagumine viib aga tihti situatsioonidele, kus jalgpalliklubil, mis oli seitsmes enne gruppidele jagamist, on rohkem punkte hooaja lõpus, kui klubil, mis oli samal ajal 6. või isegi kõrgemal kohal (alumises grupis on nõrgemad meeskonnad). Näiteks 2005–06 hooajal Inverness Caledonian Thistlee, mis oli seitmes pärast 33 mängu, sai rohkem punkte (58) hooaja lõpus kui Hibernian (56), mis lõpetas hooaja neljandana.

Hooaja jooksul väiksema punktiarvu kogunud meeskond läheb nõrgema tasemega liigasse – Scottish First Divisionile. Samal ajal Scottish First Divisioni võitnud meeskond kerkib Scottish Premier Leaguele.

2010–2011. hooaja võistkonnad[muuda | redigeeri lähteteksti]