Schwarzwaldi hobune

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Schwarzwaldi hobune
Värvus: tume raudjas
Värvus: tume raudjas
Algkeeles Schwarzwälder Kaltblut
Teised nimed Schwarzwälder Fuchs, Black Forest Horse
Päritolu
Riik/piirkond Schwarzwald, Saksamaa
Välimus
Turjakõrgus 148–160 cm
Värvused mitut tooni raudjas, pruun, õunikhall

Schwarzwaldi hobune (saksa keeles Schwarzwälder Kaltblut, Schwarzwälder Fuchs) on hobusetõug, mis on pärit Lõuna-Saksamaalt Baden-Württembergi liidumaalt. Oma nime on ta saanud Schwarzwaldi mäestiku järgi. Tegu on suhteliselt väikest kasvu vastupidava raskeveohobusega. Nad on tavaliselt (tume)raudjat värvi, heleda laka ning sabaga.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Tegu on suhteliselt vana tõuga mis eksisteeris juba keskajal [1], aga alles aastal 1896 loodi ametlik tõuraamat ja sai alguse organiseeritud aretamine. Eesmärgiks oli tõu säilitamine ja edasiarendamine. Kõik 210 hobust, kes siis tõuraamatusse kirjutati, olid puhast Schwarzwaldi päritolu ja tõug oli tol ajal suhteliselt heterogeenne (erisugune).

Raudjas vankri ees

Masinate laialdane kasutuselevõtt põllumajanduses ja tööstuses tähendas selle hobusetõu allakäiku. Aastal 1947 oli 1234 mära ja 47 sugutäkku tõuraamatus arvel. Täkkude arv oli aastaks 1973 kahanenud kolmeni ja märade arv oli 1977. aastal kõigest 159. Selle tulemusena tekkis ühtne ja homogeenne hobune, kuid tõug oli väljasuremise äärel. Et tõugu päästa võeti appi Norikeri tõugu täkud Reith-Nero (1961) [2] ja Wirts-Diamant (1970) [3]. Hiljem lisati aretusse ka Freibergeri tõugu täkke. 1990. aastate alguseks oli märade arv tõusnud – 416 isendit oli arvel ja aastaks 2009 oli 716 mära ja 34 sugutäkku sisse kirjutatud. Siiski veel on Schwarzwaldi hobune väljasuremisega ohustatud koduloomade nimekirjas Saksamaal. [4] [5]

Välimus[muuda | muuda lähteteksti]

Schwartzwaldi hobune on äratuntav tema raudja värvuse ja heleda laka ning saba poolest. Karva värvus võib erineda heledast kuni tumeda raudjani. Värvused pruun ja õunikhall võivad haruldastel juhtudel ka ette tulla. Lakk ja saba on tihedad ja pikad. Turjakõrgus märadel on 148–156 cm ja täkkudel 152–160 cm. Pea on lühike ja kuiv, kael tugev ja laudjas lai. Kabjad ja liigesed tugevad. Nad on elavaloomulised, vastupidavad, pika elueaga ning leebe ja sõbraliku iseloomuga.[6]

Kasutamine[muuda | muuda lähteteksti]

Sobib nii veotöödeks kui ka rakendussõiduks ja ratsutamiseks.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Rassebeschreibung". schwarzwaelder-kaltblut.de. Vaadatud 20. veebruar 2012. Saksa keel.
  2. "Reith-Nero". Pedigree Online. Vaadatud 20 veebruar 2012. Inglise keel.
  3. "Wirts-Diamant". Pedigree Online. Vaadatud 20. veebruar 2012. Inglise keel.
  4. "Geschichte". schwarzwaelder pferdezuchtgenossenschaft. Vaadatud 20. veebruar 2012. Saksa keel.
  5. "Das Schwarzwälder Kaltblutpferd - Praesentation". schwarzwaelder pferdezuchtgenossenschaft. Failitüüp: pdf. Vaadatud 20 veebruar 2012. Saksa keel.
  6. "Kaltblut". schwarzwaelder pferdezuchtgenossenschaft. Vaadatud 20. veebruar 2012. Saksa keel.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]