Salatoimikud

Allikas: Vikipeedia
Salatoimikud
X-Files
Žanr draama, ulme, õudus, triller, müsteerium
Peaosades David Duchovny
Gillian Anderson
Robert Patrick
Annabeth Gish
Mitch Pileggi
Nicholas Lea
Laurie Holden
Riik Flag of the United States.svg Ameerika Ühendriigid
Keel inglise
Telekanal Fox
Hooaegu 9
Jagusid 202
Jao kestus 42–48 minutit
Eesti kanal TV3 (TV6)
Tunnusmuusika
Helilooja Mark Snow

"Salatoimikud" (originaalpealkirjaga "The X-Files") on Chris Carteri poolt loodud USA ulme- ja põnevussari, mida toodeti aastatel 19932002. Kokku kestis seriaal 9 hooaega, mille jooksul ilmus 202 episoodi. Peaosades on David Duchovny, Gillian Anderson ja Mitch Pileggi, viimasel kahel hooajal ka Robert Patrick ning Annabeth Gish . Lisaks on veel sarja põhjal valminud kaks film, esimene 1998. aastal ning teine pealkirjaga ""Salatoimikud: Ma tahan uskuda"" 2008. aastal. Juba mitu aastat on arutlemisel olnud ka kolmanda filmi tegemine, milleks hetkel veel produktsioonifirmalt Fox heakskiitu pole saadud.

Seriaali uute osade võtted algavad 2015. aasta suvel.[1]

Sisu[muuda | redigeeri lähteteksti]

Seriaali keskmes on kaks FBI eriagenti, Dana Scully ning Fox Mulder, kes uurivad müstilisi, lahendamata jäänud ja paranormaalseid juhtumeid. Mulder (Duchovny) usub tulnukate olemasolusse ning on avatud paranormaalsetele nähtustele, samas kui tema teadlasest partner Scully on skeptik ning otsib ennekõike teaduslikke seletusi neile juhtumitele.

Seriaali episoodid jagunevad kaheks: nädala koletise (monster-of-the-week) osadeks ning seriaali mütoloogiat käsitlevateks (myth) osadeks. Nädala koletise episoodid, mis moodustavad umbes 2/3 kõigist “Salatoimikute” osadest, käsitlevad laia spektrumi seletamatutest nähtustest nagu vampiirid, koletised, vaimud jmt. Siia hulka kuuluvad ka kõik humoorilise suunitlusega osad. Mütoloogia osades käsitletakse valitsuse vandenõu ning UFO-de temaatikat ning selle keskmes on suurel määral Mulderi õe Samantha kadumine, kui Mulder oli 12-aastane.

Film[muuda | redigeeri lähteteksti]

37 000 aastat tagasi maeti ühte Texases asuvasse koopasse surmav saladus. Selle vallapääsamine võib tähendada kogu inimkonna hukku. Fox Mulder ja Dana Scully segatakse nende karjääri suurimasse vandenõusse. Neile pakub kaheldava väärtusega abi paranoiline teadlane Alvin Kurtzweil (Martin Landau). Tõe otsinguid segavad asjaosalised, kellel on nii võim kui vahendid, et saladuse avalikuks tulemist vältida. Hoolimata sellest jõuavad agendid iga sammuga tõele lähemale, mis on suurem kui nad arvata oskasid.

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]