Salamandrid

Allikas: Vikipeedia
Ambystoma maculatum

Salamandrid on kahepaiksete rühm, köbrulise (mürginäärmelise) nahaga sisalikulaadne kahepaikne, mida iseloomustab tavaliselt nende sisalikulaadne välimus, mille puhul on tegemist sihvakate kehadega, tümpsunud nina, lühikeste jäsemete, mis ulatuvad keha suhtes täisnurga all, ning nii vastsetel kui ka täiskasvanutel on saba. Kõik kümme olemasolevat salamandrite perekonda on koondatud seltsi Urodela. Salamandrite mitmekesisus on suurim Põhja-Ameerika idaosas, eriti Apalatšides; enamik liike leidub Holarktises, mõned liigid on esindatud ka Neotroopises.

Fülogenees[muuda | muuda lähteteksti]

Järgnev kladogramm näitab Pyroni ja Wiensi (2011) molekulaaranalüüsi põhjal salamandrite perekondade vahelisi sugulussuhteid.[1] Sirenidae positsioon on vaieldav, kuid positsioon Salamandroidea sõsarliikidena sobib kõige paremini molekulaarse ja fossiilse tõendusmaterjaliga.[2]

Cryptobranchoidea

Hynobiidae

Cryptobranchidae

Sirenoidea

Sirenidae

Salamandroidea
Treptobranchia

Ambystomatidae

Dicamptodontidae

Salamandridae

Proteidae

Plethosalamandroidei

Rhyacotritonidae

Xenosalamandroidei

Amphiumidae

Plethodontidae

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. R. Alexander Pyron; John J. Wiens (2011). "A large-scale phylogeny of Amphibia including over 2800 species, and a revised classification of extant frogs, salamanders, and caecilians". Molecular Phylogenetics and Evolution. 61 (2): 543–583. PMID 21723399.
  2. Naish, Darren (1. oktoober 2013). "The amazing world of salamanders". Scientific American. Vaadatud 14. jaanuaril 2014.