Rootsi sõjalipp

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Rootsi sõjalipp
Rootsi sõjalipp sõjalaeval HMS Gustaf V

Rootsi sõjalipp on kolme keelega Rootsi lipp, mida kasutavad Rootsi kaitsejõud ja Kaitseministeerium.

Lipu proportsioonid on 1:2 (arvestatud on ka keeli).

Seda lippu kasutatakse ka sõjalaevude plaguna, mille proportsioonid on samad, kuid mõõtmed väiksemad.

Algne kahe keelega lipp oli Rootsi kuninga isiklik lipp.

Seda hakkasid kandma sõjalaevad.

Lipu sinine ja kollane ulatuvad tagasi Folkungite aega.

16. sajandi lõpus kasutati nii triipudega kui ka ristiga sinikollaseid lippe. Ristilipp, millest hiljem sai lipu kõige tavalisem kuju, võib olla inspireeritud tollase "igivaenlase" Taani lipust. Sel ajal kasutati nii sirgelt lõigatud kui ka kahe keelega lippe, aga Gustav II Adolfi ajal võeti kasutusele kolme keelega lipud.

Esimesed õigusaktid lipu kohta avaldati 1663. Nende kohaselt pidi sõjalaevadel ja kindlustel olema kolme keelega sõjalipp. Teised laevad ei tohtinud seda kanda, mistõttu sirgelt lõigatud lipust kujunes hiljem kaubalipp. Siiski sai Rootsi Ida-India Kompanii eesõiguse kasutada oma laevadel sõjalippu, kuna aga aerusõjalaevastik Skärgårdsflottan võis kasutada helesinist sõjalippu.

Erandlik koht, kus kasutatakse Rootsi sõjalippu, on Stockholmi Kastelleti kindlus. XX sajandi üheksakümnendatel aastatel andis Rootsi sõjavägi kindluse üle avalikku omandisse, ühtlasi lõppes ka sealne sõjalipu heiskamise tava. Avalikkuse nõudmisel taastati see ja nii heisatakse kindlusel iga päev just nimelt Rootsi sõjalipp.[1]

Artikli kirjutamisel on kasutatud rootsikeelse vikipeedia artiklit ja ingliskeelse vikipeedia artiklit en:Flag of Sweden.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]