Rohelised aasad

Allikas: Vikipeedia
Disambig gray.svg  See artikkel räägib romaanist; laulu kohta vaata artiklit Rohelised aasad (laul)

"Rohelised aasad" (norra keeles "Ligge i grønne enger") on Norra kirjaniku Anne B. Ragde romaanitriloogia viimane raamat, millele eelnesid „Berliini paplid“ ja „Erakvähid“.

Peale Tori surma jääb talu eest vastutama vaid Torunn, kelle koormat ei kergenda ka asjaolu, et ta tunneb end isa surma eest vastutavana. Kogu talve ja kevade hoolitseb ta koos vabatahtliku abilise Kai Rogeriga eeskujulikult talu eest ning saab oma 80-aastase vanaonuga kummaliselt lähedaseks, kuigi tunneb, kuidas masendus päev-päevalt ta aina enam enda alla matab ning elujanu hoopis kustuma kipub.

Kummalisel kombel on peale Tori surma aga ka teistel vendadel taluga omad plaanid tekkinud. Esmalt otsustab Margido rajada vanasse küüni oma kirstulao, mis mõnevõrra talu makseraskusi vähendaks ja suve hakul ilmub sinna ka noorim vend Erlend oma kirju kaaskonnaga. Ta on oma elukaaslasega otsustanud koos ühe lesbipaariga peagi lapsevanemateks saada ning nad tulevad kogu kambaga üle vaatama vanu silotorne, millest kavatsevad ehitada omale moodsa suvekodu. Korraldatakse suur aiapidu, et ühiselt plaani pidada kui korraga on Torunn kadunud. Ta pole kellelegi peale vanaonu oma äraminekust teatanud, ei võta telefoni ega vasta sõnumitele. See aga muudab kõikide asjaosaliste elu ning plaane jäädavalt …