Berliini paplid

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

"Berliini paplid" (norra keeles Berlinerpopline) on Norra kirjaniku Anne B. Ragde romaanitriloogia esimene raamat, mis ilmus Norras 2005. ning Eestis 2008. aastal, tõlkijaks Elvi Lumet. Raamat on saanud maineka Norra kirjandusauhinna Riksmålsforbundets'i hea keelekasutuse eest.

See on sissejuhatav lugu vana Norra suurtalu Neshovi inimestest. Lugu saab alguse sellest, et talu perenaine Anna Neshov, alati elujõuline ja näiliselt eatu, jääb ootamatult raskesti haigeks. Tema haigevoodi ümber koguneb üsna vastuoluline lähikondsete hulk: tema kolm poega, kes kõik elavad väga erinevat elu ning pole seetõttu vahepealsetel aastatel üksteisega õigupoolest suhelnudki.

Pere vanim poeg Tor, juba üle viiekümnene mees, elab ainukesena ema talus ja on kirglik seakasvataja. Ta on endassetõmbunud, sünge olemisega ning leiab tõelist lohutust vaid sigadega tegelemisest.

Pere keskmine poeg, neljakümnendates poissmees Margido peab Trondheimis, mitte kaugel isatalust, väikest matusebürood.

Noorim poeg Erlend on homo, elab Kopenhaagenis koos taanlasest elukaaslasega ning tegutseb tunnustatud aknadekoraatorina.

Oma ema surma eel otsustab Tor üles otsida ka oma tütre Torunni, keda ta elus vaid korra on näinud. Selleks osutub naine, kes igapäevaelus tegeleb koertetreeningutega. Torunn saabub samuti kohtuma oma praktiliselt senitundmatu isa ja onudega. Surivoodi ümber hakkab hargnema saatuslike muutuste ning üllatavate ülestunnistuste ahel.