Rodewald

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Rodewald

Vapp

Pindala 60,3 km² (2017)[1] Muuda Vikiandmetes
Elanikke 2571 (31.12.2021)[2] Muuda Vikiandmetes

Koordinaadid 52° 40′ N, 9° 29′ E
Rodewald in NI.svg
Valla asend Nienburgi kreisis
Rodewald (Saksamaa)
Rodewald

Rodewald on põllumajanduslik küla ja vald Saksamaal Alam-Saksi liidumaal Nienburgi kreisis. Valla pindala on 60,31 km². 31. detsembril 2017 elas seal 2545 inimest. Oma pikkusega 14 km on Rodewald pikkuselt teine küla Alam-Saksimaal, Saksamaal ja on jagunenud kolmeks talukogukonnaks, mis on tuntud lihtsalt kui alumine, keskmine ja ülemine talukogukond (Obere, Mittlere ja Untere Bauerschaft).

Vald asub umbes 40 km Hannoverist põhjas, 125 km Hamburgist lõunas ja kuulus kuni 1974. aasta haldusreformini Neustadt am Rübenberge kreisi.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Rodewaldi on ajaloolistes ürikutes esmamainitud 13. sajandi alguses, mille järgi Mindeni piiskop nõudis, et Wölpe krahv looks asula. Süstemaatilise metsadest puhastamisega põhjapiirkonnas, mis täna on Untere Bauernschaft, loodi küla ja sealt tulenes ka lõpuks nimi; otsene tõlge puhastama + mets, s.o. alamsaksa roode 'juurima' ja wald 'mets'. Iga asunik sai võrdse suurusega maatüki Hagenhufendorf formaadis, tüüpiline kõrgkeskaegse maaomandi vorm.

Need maatükid, mis ei olnud laiemad, kui taluhooned, kuigi mitusada meetrit sügavuti, olid suurusega 60-70 morgenit (Morgen oli ligikaudu maatükk, mille üks mees härja taga hommikupoolikul künda suutis). Seda kõrgkeskajale tüüpilist maaomandi meetodit võib veel jälgida, kui sõita piki Landesstraßet 192 (Dorfstrasse põhjas ja Hauptstrasse lõunas).

Sajandite jooksul pikenes küla märkimisväärselt L 192 mõlamas otsas, olles asustatud tüüpiliste Fachhallenhäuser või puitraam taluhoonetega, mida leidub kõikjal Põhja-Saksa madalikul.

Alles pärast Teist maailmasõda ja autode massidele kättesaadavaks muutumisega hakkas külas nägema hooneid, mida kasutati üksnes eluasemena, kuigi maastiku ja praktilisuse vahelise tasakaalu tagamiseks arendati kaks uut ala tihedamalt asustatud keskuses ja tööstuspark lõunaservas. Selle algne võlu on säilinud avatud ruumiga piki tänavat, jätkates Hagenhufendorfi formaadi kuvamist.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]