Robert Theodor Hansen

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Robert Theodor Hanseni haud Iisaku kalmistul.

Robert Theodor Hansen (12. oktoober 1849 Pahkla26. august (vkj 13. august) 1912 Tallinn) oli eesti köster, koolmeister, muusikategelane ja helilooja.

Robert Theodor Hansen sündis Hageri kihelkonnas, Kohila vallas Pahklas möldri pojana. Tallinna Kreisikooli lõpetamise järel asus aastal 1868 tööle Iisakul köstrina. Ta asutas Iisakus kihelkonnakooli, kus töötas koolmeistrina aastani 1912. Ta asutas Iisakus segakoori, pasunakoori ning muusika- ja kirjandusseltsi, kuhu kutsus esinema tuntud muusikuid ja soliste. Tema muusikaharrastus innustas ärkamisajal kogu kihelkonda. Pea igasse tallu muretseti viiul, pasun, klaver või koduorel. Hanseni juhatatud koorid esinesid mitmel üldlaulupeol ja pälvisid auhindu. Iisaku koorid käisid kontserte andmas ka mujal Eestis.

Hansen oli ajalehtede Ristirahva Pühapäevaleht ja Eesti Postimees kaastööline. Tegeles ka heliloominguga. Aastal 1882 kirjutas ta viisi Lydia Koidula sõnadele "Ema süda", mis on muutunud rahvalikuks lauluks (ilmus esmakordselt 1913. aastal Juhan Elkeni kogus "Koolilaste laulud"). Teisi tema loodud laule: "Kaugelt koju tulles", "Õhtu rahu", "Lahkumine", "Miks sa nutad lillekene", "Püha", "Jõululaul", "Jõuluõhtul" jt. Enamik tema noote hävis aga pärast tema surma tulekahjus.

Robert Theodor Hansen suri Tallinnas 13. augustil (vkj) 1912. Kui tema põrm Tallinnast Iisakusse toodi, läksid pillimehed Iisaku mäele vastu – alles siis saadi aru, mida Hansen siinsele rahvale tähendas. Hansen maeti Iisaku kalmistule[1].

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Heinrich Rosenthal. Eesti rahva kultuuripüüdlused ühe inimpõlve välte. Mälestusi aastatest 1869-1900 Eesti Päevaleht 2010, lk 238

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]