Mine sisu juurde

Ripplagi

Allikas: Vikipeedia
Tüüpiline ripplagi valgustuse, kõlari katte ja suitsuanduriga

Ripplagi on sekundaarne lagi, mis on riputatud peamise lae alla. Ripplagesid kasutatakse eelkõige kahjustuste, torude ja juhtmete varjamiseks.

Algselt tehti ripplagesid põhiliselt valgetest plaatidest, kuid uuendusega kaasnes terve hulk mitmesuguseid valikuid suurustes, värvides, materjalides, kujundites, mustrites ja tekstuuris. Arhitektuuriakustika jaoks kasutatavatel ripplagedel on aastate jooksul märkimisväärselt paranenud heli neeldumine. See on saavutatud isolatsiooni (sound batts e SABS) lisamisel paneeli ette, mis hoiab ümbritsevaid ruume vaiksena. Sisekeskkonna kvaliteeti mõjutavad ventilatsioon, lenduvate orgaaniliste ühendite heitkogused, valgustus, termilise süsteemi kontroll, soojustamine, päevavalguse kasutamine loomulikuks valgustuseks ja akustika.

Ripplae eelis on kergesti eemaldatavad laepaneelid, mis võimaldavad kiiret juurdepääsu ja lihtsustavad oluliselt parandusi või ümberehitust. Vanemates majades, mida on aja jooksul mitu korda renoveeritud, ei ole sugugi haruldane, et ripplagi on paigaldatud ühe renoveerimisega ning teisega eemaldatud. Ripplae paigaldamine ei ole kulukas ning pikendab aega suurte renoveerimiste vahel.

Üks puudus on madalam lagi. Ripplaed peidavad üldiselt palju funktsionaalseid ja strukturaalseid hooneelemente ning loovad esteetilise paradigma, mis taunib funktsionaalsete süsteemide kasutamist.