Ripplagi

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Tüüpiline ripplagi valgustuse, kõlari katte ja suitsuanduriga

Ripplagi on sekundaarne lagi, mis on riputatud peamise lae alla. Ripplagesid kasutatakse laialdaselt tänapäeva ehituses ja arhitektuuris. Seejuures paigaldatakse ripplagi varjamaks seal olevaid kahjustusi, torusid, juhtmeid.

Ripplagedest üldiselt[muuda | muuda lähteteksti]

Algselt tehti ripplagesid põhiliselt valgetest plaatidest, kuid kaasaegne uuendus pakub nüüd terve hulk erinevaid valikuid: suurustes, värvides, materjalides, kujundites, mustrites ja tekstuuris. Akustika ripplagedel on märkimisväärselt paranenud aastate jooksul heli neeldumisega. See on saavutatud isolatsiooni("sound batts"(SABSi)) lisamisel paneeli ette, hoides ümbritsevaid ruume vaiksena. Sisekeskkonna kvaliteeti hõlmab ventilatsioon, lenduvate orgaaniliste ühendite heitkogused, valgustus ja termilise süsteemi kontroll, soojustamine, päevavalguse kasutamine loomulikuks valgustuseks, akustika.

Ripplae eelised[muuda | muuda lähteteksti]

Ripplae eelis on kergesti eemaldatavad laepaneelid, mis pakuvad kohest juurdepääsu, lihtsustades oluliselt parandusi või ümberehitust. Vanemates majades, kus on toimunud aja jooksul mitu renoveerimist ei ole sugugi haruldane, et ripplagi on paigaldatud ühel renoveerimisel ning eemaldatud teisel, selle paigaldamine on odav parandus pikendada aega suurte renoveerimiste vahel.

Ripplae puudused[muuda | muuda lähteteksti]

Üheks puuduseks on vähendatud lae kõrgus. Ripplaed peidavad üldiselt palju funktsionaalseid ja strukturaalseid hoone elemente, luues esteetilise paradigma, mis taunib hoonete funktsionaalsete süsteemide kasutamist.