Rinaldo

Allikas: Vikipeedia
Georg Friedrich Händel (1726-1728 autor Balthasar Denner)
Torquato Tasso

"Rinaldo" on Georg Friedrich Händeli ooper kahes vaatuses.

1711. aastal spetsiaalselt Londoni publiku jaoks kirjutatud esimese itaalia ooperi eesmärk oli ühendada virtuoosset itaalia laulu 17. sajandi inglise maskimängude ekstravagantsusega. Ooperi libreto kirjutasid Giacomo Rossi ja Aaron Hill Torquato Tasso eepilise poeemi "Vabastatud Jeruusalemm" ainetel, mille teemaks on ristisõda ja Rinaldo ning kuningas Argante lugu. Libretistid tõid sisse uue tegelase Almirena ning tõstsid ooperi keskmesse nimitegelase ja Almirena armastusloo. Tulemuseks on üks paeluvamaid oopereid Händeli repertuaaris, mis alustas kohe võidukäiku Inglismaal.

Händel kirjutas ooperi valmis hämmastava kiirusega, libretist Rossi sõnul vaid kahe nädalaga. Tema komponeerimiskiiruse taga oli aga laenamine oma varasematest teostest. Hilisemad Händeli-teadlased on oletanud, et kaks kolmandikku aariatest on laenatud tema varasemast loomingust. Händel redigeeris "Rinaldot" mitmel korral, peamiselt räägitakse 1717. ja 1731. aasta versioonidest.

"Rinaldo" esietendus toimus Queen's Theatres 14. veebruaril 1711. Ooper oli Inglismaal populaarne ja seda mängiti kõigil hooaegadel kuni 1717. aastani. 1731. aastal jõudis "Rinaldo" taas kuninglikku teatrisse, kuid pärast seda vajus ligi kahesajaks aastaks unustusse. Ooper taaselustati alles 20. sajandil, 1954. aastal Händeli sünnikodus Halles Saksamaal. [1]

Sisukokkuvõte[muuda | muuda lähteteksti]

I vaatus

Väepealik Goffredo juhib oma venna Eustazio abiga ristisõdijate armee Jeruusalemma alla, mida kaitsevad saratseenid. Ristisõdijate hulgas on vapper sõdur Rinaldo, kes on armunud Goffredo tütar Almirenasse. Goffredo on lubanud tütre Rinaldole, kui Jeruusalemm on vallutatud. Saratseenide kuningas Argante palub Goffredolt kolmepäevast vaherahu ja viimane nõustub. Argante juurde saabub tema nõiakunste tundev armuke Armida, kes teatab, et ilma Rinaldota on vaenlase vägi jõuetu. Kui Rinaldo ja Almirena looduserüpes kohtuvad, ilmub äkki Armida ja röövib tüdruku. Rinaldo alustab armastatu otsinguid, kuid satub nõiduse küüsi ja haihtub.

Armida ja Argante hoiavad Almirenat vangis, kuid ka Argante on Almirenasse armunud ja üritab tüdruku südant võita, lubades ta vabastada. Almirena ei taha Argante armastusest midagi kuulda. Kohale on saabunud ka Rinaldo, kes nõuab mõrsja vabastamist, aga ta on meeldima hakanud Armidale. Armida püüab meest võrgutada, moondades end Almirenaks. Rinaldo kahtlustab pettust ja tõrjub naise lähenemiskatseid. Saabub Argante, kes peab kuju vahetanud Armidat Almirenaks ja kordab oma armutõotust. Haavunud Armida tõotab kättemaksu.

II vaatus

Goffredo ja Eustazio leiavad maagi, kes annab neile kaitsva võluväe, et siseneda Armida lossi. Nad päästavad Almirena ja Rinaldo ning põgenevad. Argante ja Armida lepivad ära ning ühendavad jõud, et Rinaldo juhitud armeele vastu seista. Rinaldo väed on võidukad ning Argante ja Armida võetakse vangi. Rinaldo ja Almirena kuuluvad teineteisele ning Rinaldo lubab vangidele vabaduse kui nad ristiusku astuvad.[2]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Rinaldo" Wikipedias
  2. RO Estonia kavaleht ooperile "Rinaldo" 2014

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]